Fors CoRe Sıkça Sorulan Sorular

1. Zemin ayarı yapamıyorum. Neden?
Zemin ayarı yapamamanızın birkaç farklı nedeni olabilir. Bunlar sırasıyla:
A: Metal üzerinde olabilirsiniz. Yerinizi değiştirip tekrar deneyiniz.
B: Yoğun demir minerali içeren bir zemin üzerinde olabilirsiniz. Bu tür zeminler cihazın otomatik zemin ayarı değerlerinin dışındadır. Yalnız İletken Toprak (COG) modu bu tür zeminlerde otomatik zemin ayarı yapabilir. Cihazın modunu İletken Toprak (COG) moduna alıp deneyebilir veya manuel zemin ayarı yapabilirsiniz.
C: Metal etkisi veren yoğun mineralli bir zemin üzerinde olabilirsiniz. Böyle bir durumda, COG mod da dahil olmak üzere, manuel ya da otomatik zemin ayarı yapamıyorsanız aramanıza zemin ayarı yapmadan devam etmeniz gerekebilir. Cihazı kapatıp tekrar açarak Ayrım 3 (DI3) veya hassasiyet ayarını yaparak Ayrım 2 (DI2) moduna alınız, sesi kesecek kadar ID Elemeyi arttırıp aramaya devam ediniz.
D: Zemin yoğunluğu çok düşükse otomatik zemin ayarı çalışmayabilir. Bu durumda Genel Arama (GEN) modunda zemin etkisi hissedilebiliyorsa zemin ayarı manuel olarak yapılmalıdır. Hissedilmiyorsa 60 değerine alınıp çalışılabilir.

2. Yoğun mineralli taşların sıkça bulunduğu alanlarda ne yapmalıyım? Bu tür yerlerde Ayrım 2 (DI2) veya Ayrım 3 (DI3) modunu kullanmanız ve zemin ayarı yapmadan da cihaz kullanılsa bile zemin ayarı yapmanız önerilir. Arama başlığı bazı taşların üzerinden geçerken cihaz hatalı sinyaller verebilir. Eğer metal sinyaline benzer bir sinyal alırsanız sinyalin sürekliliğini kontrol edin. Eğer sürekli aynı yerde sinyal almıyorsanız veya arama başlığını yalnızca bir yönde salladığınızda sinyal alıyorsanız bu yoğun mineralli bir taş olabilir.

3. Almış olduğum sinyalin taş olup olmadığını nasıl anlarım?
Taşlar içinde bulundukları zemindeki toprağın ID’sine kıyasla yüksek veya düşük ID’li oluşlarına göre sırasıyla pozitif taş veya negatif taş olarak bilinirler. Pozitif taşlar aynen metal gibi davranırlar ve metal sesi verirler. Genel Arama (GEN) modunda arama başlığı üzerlerinden geçerken kısa ''zip zip'' şeklinde ses çıkarırlar. Eğer sinyal yeterince güçlüyse cihaz bu taşlara ID de verebilir. Fakat verdiği ID 0-10 aralığında düşük bir ID olacaktır. Pozitif taşlar ayrımlı modlarda da tipik metal sesi verirler fakat bu modlarda ID Eleme aktif olduğundan dolayı genelde kullanıcılar bu sesleri duymazlar. Negatif taşlar ise Genel Arama (GEN) modunda arama başlığı üzerlerinden geçerken daha uzun ve yayvan ''boing'' şeklinde ses verirler. Sinyal güçlü de olsa cihaz bu taşlara ID vermez ya da nadiren 95-99 arasında bir ID verir. Ayrımlı modlarda ise negatif taşlar ses vermezler (ender hata sinyali durumları hariç).

4. Cihazım Genel Arama (GEN) modunda çok gürültü alıyor. Neden?
Cihazınızın gürültü almasının farklı nedenleri olabilir: Zemin ayarı yapmadıysanız cihazınız arama esnasında zeminden gürültü alabilir. Böyle bir durumda zemin ayarı yapıp tekrar gürültü alıp almadığınız kontrol edebilirsiniz. Gürültünün zeminden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamanın diğer bir yöntemi ise gürültü aldığınızda cihazı havaya kaldırarak gürültünün kesilip kesilmediğini kontrol etmektir. Eğer cihaz gürültü almayı keserse zeminden kaynaklanıyor demektir. Eğer gürültü devam ediyorsa aşağıda belirtilen nedenlere bağlı olabilir.
Yüksek ayarlanmış hassasiyet ve eşik ayarı: Hassasiyet ve eşik ayarları aynı anda yükseltmek gürültü almanıza neden olabilir. Bu nedenle öncelikle hassasiyet ayarını cihazdan patlamalı sesler alıncaya kadar açınız. Daha sonra eşik ayarını arka plan sesinin içinde küçük hedef seslerini duyacak kadar yükseltiniz. Unutmayın ki yüksek ayarlanmış eşik ayarı ufak metalleri kaçırmanıza neden olur. Çevredeki elektromanyetik sinyaller: Hassasiyet ayarını gürültü almadığınız seviyeye kadar kısınız.
Yakınlarda cihazın frekansına yakın bir frekansta başka bir dedektörün veya cihazın çalışması: Etkilenmediğiniz bir mesafede uzaklaşarak arama yapabilir veya gerek duyulursa cihazın frekansınızı değiştirebilirsiniz.

5. Cihazım Ayrım 2 (DI2) modunda çok gürültü alıyor. Neden?
Zeminden gelen gürültü, yoğun mineralli taşlar veya yüksek ayarlanmış hassasiyet ayarı buna neden olabilir. Ayrım2 (DI2) modu yoğun mineralli zeminler ve mineralli taşların sıkça bulunduğu araziler için tasarlanmış bir moddur.Ayrım 2 (DI2) modunun doğru çalışması için zemin ayarı yapmak gerekmektedir. Zira zemin ayarı 90'nın üzerinde bir değerde iken cihaz mineralli taşlardan veya zeminden gürültü alabilir.
Ayrım2 (DI2) modunda yüksek ayarlanmış hassasiyet ayarı zeminden veya çevreden alınan gürültüleri daha sert ve güçlü bir sesle almanıza neden olur. Bu yüzden hassasiyet ayarı yaparken bunu dikkate almanız gerekir.

6. Arama yaptığım alanda çok fazla sayıda dedektör var. Ne yapmalıyım?
Fazla sayıda dedektörün birbirine yakın mesafede çalışması gürültüye neden olabilir. Böyle bir durumda cihazın frekansını değiştirmeniz gerekebilir. Frekans ayarı normalde aktif değildir ve menüde silik şekilde görünür. Aktif hale getirmek için pinpoint butonuna basılı tutarak yukarı/aşağı/+/- düğmelerinden herhangi birine basınız. Daha sonra menüden frekans seçeneğinin üzerine gelerek frekansı değiştirebilirsiniz.
ÖNEMLİ! Frekans değişimi performansı etkileyebilir. Bu yüzden zorunda kalmadığınız sürece frekansı değiştirmemeniz ve fabrika ayarında kullanmanız tavsiye edilir.

7. Sürekli demir sesi alıyorum Ne yapmalıyım?
Arama yaptığınız alan demir minerallerinin veya atık metallerin fazlaca bulunduğu bir alandır. Bu durumda ID Eleme değerini almış olduğunuz demirin hedef ID değerine ayarlayarak bu seslerden kurtulabilirsiniz.

8. ID Elemeyi demiri görmeyecek kadar kapattığımda derinlik kaybım olur mu?
Aynı anda demir ve değerli metal sesi veren karışım metallerde derinlik kaybı olacaktır.

9. Pinpoint modunda cihazın verdiği hedef derinliği doğru mu?
Derinlik okuma, birçok dedektörde de olduğu gibi, hedefin 1 TL olduğu varsayılarak ayarlanmıştır. Gerçek derinlik hedefin büyüklüğüne göre değişiklik gösterecektir. Örneğin 1 TL'den daha küçük bir hedef için daha fazla derinlik, daha büyük bir hedef için ise daha az derinlik gösterecektir. Pinpoint işlemi gerçekte derinlik tayini için değil, yer tayini içindir. Bu nedenle ekrandaki derinlik göstergesinin hedefe yaklaşma durumunun tespiti için kullanılması önerilir.

10. False yani hatalı sinyaller nedir ve sebepleri nelerdir?
Bazen dedektörler metal bir hedef olmadığı halde hedef sinyaline benzer sinyaller verebilir ve bunlara false (hatalı) sinyal adı verilir. Cihazın hatalı sinyal almasının farklı sebepleri olabilir. Bunlardan en bilinenleri toprak mineralleri veya yüksek mineralli taşlar, çevredeki elektromanyetik sinyaller, yakınlarda başka bir dedektörün çalışması, toprak altında paslanmış veya korozyona uğramış demir veya folyo, yüksek ayarlanmış hassasiyet veya eşik ayarıdır.
Hatalı sinyaller genelde sabit bir noktada yoğunlaşmaz ve süreklilikleri yoktur. Yüksek mineralizasyona bağlı hatalı sinyaller çoğunlukla demir oksitlerinden kaynaklanır. Bu tür zeminlerde ekranda verilen Manyetik Mineralizasyon seviyesi muhtemelen çok yüksek olacaktır. Sık sık zemin ayarı yapmak, Ayrım2 (DI2) modunu kullanmak ve hassasiyeti kısmak hatalı sinyalleri azaltacaktır.

11. Kulaklık kullanmadan arama yapabilir miyim? Kulaklık kullanımının önemi nedir?
Kulaklık dış gürültüleri (rüzgar, dalga, araç sesleri, vb.) büyük ölçüde azaltır. Dış gürültüleri mümkün ölçüde azaltmak ve sadece dedektörün sesini duymak hedef tespitini ve hedefin tam noktasını bulmayı daha kolay bir hale getirir. Özellikle çok küçük hedefleri tespit etmede kulaklık kullanımı önem taşır. Sesleri kulaklık ile daha net olarak duyduğunuzda hem küçük hedefleri daha kolay tespit edebilir hem de atık metalleri daha iyi ayırt edebilirsiniz. Bu da boşa kazı yapmamanıza yardımcı olur ve size zaman kazandırır. Ayrıca kulaklık kullanımı pil ömrünü de uzatır.

12. Cihazın hassasiyeti nasıl ayarlanır?
Cihazınızın hassasiyet ayarı fabrika tarafından en ideal şekilde ayarlanmış olarak size gelir. Hassasiyet ayarı birçok kullanıcı tarafından daha fazla derinlik alma düşüncesi ile genelde olması gerekenden yüksek ayarlanır. Oysa ideal hassasiyet ayarını etkileyen birçok çevresel faktör vardır. Yüksek zemin mineralizasyonu, çevredeki radyo istasyonları, güç hatları veya diğer elektromanyetik sinyaller gibi birçok etken doğru hassasiyet seviyesini etkiler. En ideal hassasiyet ayarı o anda gürültü almadığınız ve patlamaların olmadığı ayardır. Bu kimi zaman maksimum, kimi zaman da minimum seviyelerde olabilir.

13. Zemin Takibini (Ground Tracking) kullanırken nelere dikkat etmeliyim?
Öncelikle daha iyi bir performans için, Zemin Takibinin Genel Arama modunda kullanılması önerilir.Cihaz Genel Arama modunda zemin takip konumunda iken otomatik olarak sürekli zemin ayarını günceller. Küçük objeleri arıyorsanız zemin takibini kullanmak çok uygun değildir. Zira cihaz ufak metallerin verdiği sinyallere zemin ayarı yapmaya çalışabilir ve bu da derinlik kaybına neden olabilir.
Ayrıca çok sık yüksek mineralli taşların bulunduğu arazilerde zemin takibini kullanırsanız hem cihaz yüksek mineralli taşları susturamayabilir hem de daha derindeki ufak metalleri kaçırmanıza yol açabilir.
Zemin Takibi aktifken cihaz farklı bir zemin yapısıyla (örneğin mineralli bir taş) veya bir hedefle karşılaştığında öncelikle yüksek bir sinyal verebilir. Bu durumda cihazın ses verdiği yerin üzerinde birkaç kez arama başlığını sallayınız. Eğer ses aynı kalıyorsa ve cihaz ID veriyorsa hedef olma olasılığı yüksektir. Şayet birkaç kez salladıktan sonra ses çok zayıflıyor veya kayboluyorsa cihaz farklı zemin yapısına veya taşa sinyal vermiş demektir.
Hava testlerinde Zemin Takibinin kapalı olduğundan emin olunuz. Aksi taktirde cihaz hedefe zemin ayarı yapmaya çalışır ve derinlik düşer.

14. Cihazımı maksimum hassasiyette nasıl kullanabilirim?
Bu konu sürekli sorulan ve birçok kullanıcı tarafından doğru anlaşılmayan bir konudur. Hassasiyeti belirleyen ana etkenler zemin yapısı ve çevresel koşullardır. Koşulların uygun olduğu durumlarda cihazınızı maksimum hassasiyet ayarında yani maksimum derinlikte kullanabilirsiniz fakat burada anlamanız gereken derinliğin birçok faktöre bağlı olduğudur: Metalin büyüklüğü (ağırlığı değil, dedektör tarafından görülen yüzeyinin büyüklüğü), cinsi, zeminin iletkenliği ve mineralizasyon seviyesi, metalin ne kadar süredir toprak altında olduğu, şekli, hatta toprak altında duruş pozisyonu bile derinliği etkiler.

*Yüksek zemin mineralizasyonu derinliği önemli ölçüde etkiler. Zira zemin mineralleri çok değişkenlik gösterir. Bu değişkenliklerden etkilenmemek için sık olarak zemin ayarını yenilemeniz ya da hassasiyeti kısmanız gerekebilir.
*Topraktaki çeşitli kimyasallar toprak altındaki metallerin üzerinde zamanla paslanma etkisi yaratır. Bazı metaller bu etkiden diğer metallere göre daha fazla etkilenerek çabuk aşınırlar. Modern çinko paralar daha fazla etkilenirken gümüş, bakır daha zor, altın ise neredeyse hiç etkilenmez. Bu kimyasallar metali aşındırarak oksidasyona yani paslanmaya yol açar ve bu da metalin etrafındaki toprağa yayılır. Bu da toprağın daha iletken olmasına ve toprak altındaki metalin olduğunda daha büyük görünmesine yol açar. ''Halo Effect'' denilen bu etki sayesinde dedektörler metali daha derinden algılayabilirler.
*Gömülü bir metalin boyutu ne kadar büyükse dedektör tarafından o kadar daha kolay ve derinden algılanır. Örneğin bir metal kova bir paraya göre daha derinden ve kolay dedekte edilir.
*Toprak altındaki metallerin şekil ve duruş pozisyonları da derinlik üzerinde önemli faktörlerdir. Çünkü metaller dedektörün gönderdiği sinyalin belli bir kısmını yansıtan anten vazifesi görürler. Yatay pozisyondaki dairesel objeler daha iyi sonuçlar verirler.
Aynı şekilde düz objeler de kolay tespit edilirler. Buna karşılık çubuk şeklindeki objelerin tespiti ise daha zordur.

15. ID Eleme özelliği nasıl kullanılır?
ID arama başlığı bir hedef üzerinden geçerken metal detektörü tarafından üretilen 2 basamaklı, hedefi tanımlayıcı bir sayıdır. ID Eleme özelliği ise cihazın seçilen metallere uyarı sesi vermeden arama yapabilme yeteneğidir. ID Eleme değeri arttırıldıkça sırasıyla toprağın mineral etkisi, küçük atık metaller, açma kapakları, küçük çiviler, folyo, altın yüzük ve bazı paralar gibi kıymetli metaller de cihaz tarafından tespit edilmeyecektir. Bu nedenle ID Eleme özelliğini kullanmadan önce farklı hedeflerin verdiği ID'lere bakmakta yarar vardır. Yüksek ayarlanmış bir ID Eleme değeri ile birçok değerli metali görmeden arama yapacağınızı unutmamanız gerekir. ID Elemeyi 35'e ayarladığınızda cihaz toprak minerallerini, demiri ve atık metalleri tespit etmeden sadece karışım, değerli ve altın türü metalleri görerek arama yapacaktır.

16. Cihazımla ıslak plaj kumunda arama yapabilir miyim?
İletken Toprak (COG) modunu kullanarak ve otomatik zemin ayarı yaparak cihazınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz. COG modu FORS CoRe'un iletken zeminler (ıslak kumlu plaj, alkali topraklı zeminler vb.) için geliştirilmiş özel modudur. Modun özelliği demir ve bu gruptaki benzer hedeflere kapalı olması, toprak ayarının tüm zeminlerde rahat yapılabilmesidir.
Diğer bir yöntem ise DI2 veya DI3 modlarını kullanarak manuel zemin ayarı yapmak ve ID Eleme değerini demir sesi kesilinceye kadar arttırmaktır.

17. Kuru plaj kumunda cihazın hangi modları kullanılır?
Cihazınızın tüm modları kuru plaj kumunda kullanılabilir.

18. Cihaz suyun içine ne kadar girebilir?
Cihazın tüm arama başlıkları su geçirmezdir fakat sistem kutusu ve elcik kısmının suyla temas etmemesi gerekir. Elcik kısmına kadar olan kısım su içerisine girebilir.

19. Plajda arama yaparken nelere dikkat etmeliyim?
Islak plaj kumunda kazdığınız çukurların üzerinde arama başlığını salladığınızda metal etkisi alabilirsiniz, bu normaldir. Bu nedenle kazıp dışarı çıkarttığınız kumu kontrol etmeyi unutmayın.
Arama başlığı suya girip çıkma anlarında bazen hatalı sinyal verebilir. Dolayısıyla, arama başlığını suyun ya içinde ya da dışında tutmaya özen gösteriniz.
Özellikle ıslak plaj kumundaki tuz ve mineral oranı sıklıkla değişebilir. Bu nedenle uzun aramalarda zemin ayarını sürekli yenilemeniz cihazın performansını arttıracaktır.

Fors Gold Sıkça Sorulan Sorular

1. Zemin ayarı yapamıyorum. Neden?
Zemin ayarı yapamamanızın birkaç farklı nedeni olabilir. Bunlar sırasıyla:
A: Metal üzerinde olabilirsiniz. Yerinizi değiştirip tekrar deneyiniz.
B: Yoğun demir minerali içeren bir zemin üzerinde olabilirsiniz. Bu tür zeminler cihazın otomatik zemin ayarı değerlerinin dışındadır. Böyle bir durumda manuel zemin ayarı yapınız.
C: Metal etkisi veren yoğun mineralli bir zemin üzerinde olabilirsiniz. Böyle bir durumda, manuel ya da otomatik zemin ayarı yapamıyorsanız aramanıza zemin ayarı yapmadan devam etmeniz gerekebilir. Cihazı kapatıp tekrar açarak Ayrım 3 (DI3) veya hassasiyet ayarını yaparak Derin Algılama (BST) moduna alınız, sesi kesecek kadar ID Elemeyi arttırıp aramaya devam ediniz.
D: Zemin yoğunluğu çok düşükse otomatik zemin ayarı çalışmayabilir. Bu durumda Genel Arama (GEN) modunda zemin etkisi hissedilebiliyorsa zemin ayarı manuel olarak yapılmalıdır. Hissedilmiyorsa 60 değerine alınıp çalışılabilir.

2. Yoğun mineralli taşların sıkça bulunduğu alanlarda ne yapmalıyım?
Bu tür yerlerde Derin Algılama (BST) veya Ayrım 3 (DI3) modunu kullanmanız ve zemin ayarı yapmadan da cihaz kullanılsa bile zemin ayarı yapmanız önerilir. Arama başlığı bazı taşların üzerinden geçerken cihaz hatalı sinyaller verebilir. Eğer metal sinyaline benzer bir sinyal alırsanız sinyalin sürekliliğini kontrol edin. Eğer sürekli aynı yerde sinyal almıyorsanız veya arama başlığını yalnızca bir yönde salladığınızda sinyal alıyorsanız bu yoğun mineralli bir taş olabilir.

3. Almış olduğum sinyalin taş olup olmadığını nasıl anlarım?
Taşlar içinde bulundukları zemindeki toprağın ID’sine kıyasla yüksek veya düşük ID'li oluşlarına göre sırasıyla pozitif taş veya negatif taş olarak bilinirler. Pozitif taşlar aynen metal gibi davranırlar ve metal sesi verirler. Genel Arama (GEN) modunda arama başlığı üzerlerinden geçerken kısa "zip zip" şeklinde ses çıkarırlar. Eğer sinyal yeterince güçlüyse cihaz bu taşlara ID de verebilir. Fakat verdiği ID 0-10 aralığında düşük bir ID olacaktır. Pozitif taşlar ayrımlı modlarda da tipik metal sesi verirler fakat bu modlarda ID Eleme aktif olduğundan dolayı genelde kullanıcılar bu sesleri duymazlar.
Negatif taşlar ise Genel Arama (GEN) modunda arama başlığı üzerlerinden geçerken daha uzun ve yayvan "boing" şeklinde ses verirler. Sinyal güçlü de olsa cihaz bu taşlara ID vermez ya da nadiren 95-99 arasında bir ID verir. Ayrımlı modlarda ise negatif taşlar ses vermezler (ender hata sinyali durumları hariç).

4. Cihazım Genel Arama (GEN) modunda çok gürültü alıyor. Neden?
Cihazınızın gürültü almasının farklı nedenleri olabilir: Zemin ayarı yapmadıysanız cihazınız arama esnasında zeminden gürültü alabilir. Böyle bir durumda zemin ayarı yapıp tekrar gürültü alıp almadığınız kontrol edebilirsiniz. Gürültünün zeminden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamanın diğer bir yöntemi ise gürültü aldığınızda cihazı havaya kaldırarak gürültünün kesilip kesilmediğini kontrol etmektir. Eğer cihaz gürültü almayı keserse zeminden kaynaklanıyor demektir. Eğer gürültü devam ediyorsa aşağıda belirtilen nedenlere bağlı olabilir.
Yüksek ayarlanmış hassasiyet ve eşik ayarı: Hassasiyet ve eşik ayarları aynı anda yükseltmek gürültü almanıza neden olabilir. Bu nedenle öncelikle hassasiyet ayarını cihazdan patlamalı sesler alıncaya kadar açınız. Daha sonra eşik ayarını arka plan sesinin içinde küçük hedef seslerini duyacak kadar yükseltiniz. Unutmayın ki yüksek ayarlanmış eşik ayarı ufak metalleri kaçırmanıza neden olur.
Çevredeki elektromanyetik sinyaller: Hassasiyet ayarını gürültü almadığınız seviyeye kadar kısınız. Yakınlarda cihazın frekansına yakın bir frekansta başka bir dedektörün veya cihazın çalışması: Etkilenmediğiniz bir mesafede uzaklaşarak arama yapabilir veya gerek duyulursa cihazın frekansınızı değiştirebilirsiniz.

5. Cihazım Derin Algılama (BST) modunda çok gürültü alıyor. Neden?
Zeminden gelen gürültü, yoğun mineralli taşlar veya yüksek ayarlanmış hassasiyet ayarı buna neden olabilir. Derin Algılama (BST) modu yoğun mineralli zeminler ve mineralli taşların sıkça bulunduğu araziler için tasarlanmış bir moddur. Derin Algılama (BST) modunun doğru çalışması için zemin ayarı yapmak gerekmektedir. Zira zemin ayarı 90'nın üzerinde bir değerde iken cihaz mineralli taşlardan veya zeminden gürültü alabilir.
Derin Algılama (BST) modunda yüksek ayarlanmış hassasiyet ayarı zeminden veya çevreden alınan gürültüleri daha sert ve güçlü bir sesle almanıza neden olur. Bu yüzden hassasiyet ayarı yaparken bunu dikkate almanız gerekir.

6. Arama yaptığım alanda çok fazla sayıda dedektör var. Ne yapmalıyım?
Fazla sayıda dedektörün birbirine yakın mesafede çalışması gürültüye neden olabilir. Böyle bir durumda cihazın frekansını değiştirmeniz gerekebilir. Frekans ayarı normalde aktif değildir ve menüde silik şekilde görünür. Aktif hale getirmek için pinpoint butonuna basılı tutarak yukarı/aşağı/+/- düğmelerinden herhangi birine basınız. Daha sonra menüden frekans seçeneğinin üzerine gelerek frekansı değiştirebilirsiniz.
ÖNEMLİ! Frekans değişimi performansı etkileyebilir. Bu yüzden zorunda kalmadığınız sürece frekansı değiştirmemeniz ve fabrika ayarında kullanmanız tavsiye edilir.

7. Sürekli demir sesi alıyorum Ne yapmalıyım?

Arama yaptığınız alan demir minerallerinin veya atık metallerin fazlaca bulunduğu bir alandır. Bu durumda ID Eleme değerini almış olduğunuz demirin hedef ID değerine ayarlayarak bu seslerden kurtulabilirsiniz.

8. ID Elemeyi demiri görmeyecek kadar kapattığımda derinlik kaybım olur mu?
Aynı anda demir ve değerli metal sesi veren karışım metallerde derinlik kaybı olacaktır.

9. Pinpoint modunda cihazın verdiği hedef derinliği doğru mu?
Derinlik okuma, birçok dedektörde de olduğu gibi, hedefin 1 TL olduğu varsayılarak ayarlanmıştır. Gerçek derinlik hedefin büyüklüğüne göre değişiklik gösterecektir. Örneğin 1 TL'den daha küçük bir hedef için daha fazla derinlik, daha büyük bir hedef için ise daha az derinlik gösterecektir. Pinpoint işlemi gerçekte derinlik tayini için değil, yer tayini içindir. Bu nedenle ekrandaki derinlik göstergesinin hedefe yaklaşma durumunun tespiti için kullanılması önerilir.

10. False yani hatalı sinyaller nedir ve sebepleri nelerdir?
Bazen dedektörler metal bir hedef olmadığı halde hedef sinyaline benzer sinyaller verebilir ve bunlara false (hatalı) sinyal adı verilir. Cihazın hatalı sinyal almasının farklı sebepleri olabilir. Bunlardan en bilinenleri toprak mineralleri veya yüksek mineralli taşlar, çevredeki elektromanyetik sinyaller, yakınlarda başka bir dedektörün çalışması, toprak altında paslanmış veya korozyona uğramış demir veya folyo, yüksek ayarlanmış hassasiyet veya eşik ayarıdır.
Hatalı sinyaller genelde sabit bir noktada yoğunlaşmaz ve süreklilikleri yoktur. Yüksek mineralizasyona bağlı hatalı sinyaller çoğunlukla demir oksitlerinden kaynaklanır. Bu tür zeminlerde ekranda verilen Manyetik Mineralizasyon seviyesi muhtemelen çok yüksek olacaktır. Sık sık zemin ayarı yapmak, Derin Algılama (BST) modunu kullanmak ve hassasiyeti kısmak hatalı sinyalleri azaltacaktır.

11. Kulaklık kullanmadan arama yapabilir miyim? Kulaklık kullanımının önemi nedir?
Kulaklık dış gürültüleri (rüzgar, dalga, araç sesleri, vb.) büyük ölçüde azaltır. Dış gürültüleri mümkün ölçüde azaltmak ve sadece dedektörün sesini duymak hedef tespitini ve hedefin tam noktasını bulmayı daha kolay bir hale getirir. Özellikle çok küçük hedefleri tespit etmede kulaklık kullanımı önem taşır. Sesleri kulaklık ile daha net olarak duyduğunuzda hem küçük hedefleri daha kolay tespit edebilir hem de atık metalleri daha iyi ayırt edebilirsiniz. Bu da boşa kazı yapmamanıza yardımcı olur ve size zaman kazandırır. Ayrıca kulaklık kullanımı pil ömrünü de uzatır.

12. Cihazın hassasiyeti nasıl ayarlanır?
Cihazınızın hassasiyet ayarı fabrika tarafından en ideal şekilde ayarlanmış olarak size gelir. Hassasiyet ayarı birçok kullanıcı tarafından daha fazla derinlik alma düşüncesi ile genelde olması gerekenden yüksek ayarlanır. Oysa ideal hassasiyet ayarını etkileyen birçok çevresel faktör vardır. Yüksek zemin mineralizasyonu, çevredeki radyo istasyonları, güç hatları veya diğer elektromanyetik sinyaller gibi birçok etken doğru hassasiyet seviyesini etkiler. En ideal hassasiyet ayarı o anda gürültü almadığınız ve patlamaların olmadığı ayardır. Bu kimi zaman maksimum, kimi zaman da minimum seviyelerde olabilir.

13. Zemin Takibini (Ground Tracking) kullanırken nelere dikkat etmeliyim? Öncelikle daha iyi bir performans için, Zemin Takibinin Genel Arama modunda kullanılması önerilir.Cihaz Genel Arama modunda zemin takip konumunda iken otomatik olarak sürekli zemin ayarını günceller. Doğadaki ufak altın parçacıklarını veya küçük objeleri arıyorsanız zemin takibini kullanmak çok uygun değildir. Zira cihaz ufak metallerin verdiği sinyallere zemin ayarı yapmaya çalışabilir ve bu da derinlik kaybına neden olabilir.
Ayrıca çok sık yüksek mineralli taşların bulunduğu arazilerde (bazı altın aranan sahalar gibi) zemin takibini kullanırsanız hem cihaz yüksek mineralli taşları susturamayabilir hem de daha derindeki ufak metalleri (doğadaki altın parçacıkları gibi) kaçırmanıza yol açabilir.
Zemin Takibi aktifken cihaz farklı bir zemin yapısıyla (örneğin mineralli bir taş) veya bir hedefle karşılaştığında öncelikle yüksek bir sinyal verebilir. Bu durumda cihazın ses verdiği yerin üzerinde birkaç kez arama başlığını sallayınız. Eğer ses aynı kalıyorsa ve cihaz ID veriyorsa hedef olma olasılığı yüksektir. Şayet birkaç kez salladıktan sonra ses çok zayıflıyor veya kayboluyorsa cihaz farklı zemin yapısına veya taşa sinyal vermiş demektir.
Hava testlerinde Zemin Takibinin kapalı olduğundan emin olunuz. Aksi taktirde cihaz hedefe zemin ayarı yapmaya çalışır ve derinlik düşer.

14. Cihazımı maksimum hassasiyette nasıl kullanabilirim?
Bu konu sürekli sorulan ve birçok kullanıcı tarafından doğru anlaşılmayan bir konudur. Hassasiyeti belirleyen ana etkenler zemin yapısı ve çevresel koşullardır. Koşulların uygun olduğu durumlarda cihazınızı maksimum hassasiyet ayarında yani maksimum derinlikte kullanabilirsiniz fakat burada anlamanız gereken derinliğin birçok faktöre bağlı olduğudur: Metalin büyüklüğü (ağırlığı değil, dedektör tarafından görülen yüzeyinin büyüklüğü), cinsi, zeminin iletkenliği ve mineralizasyon seviyesi, metalin ne kadar süredir toprak altında olduğu, şekli, hatta toprak altında duruş pozisyonu bile derinliği etkiler.
* Yüksek zemin mineralizasyon derinliği önemli ölçüde etkiler. Zira zemin mineralleri çok değişkenlik gösterir. Bu değişkenliklerden etkilenmemek için sık olarak zemin ayarını yenilemeniz ya da hassasiyeti kısmanız gerekebilir.
* Topraktaki çeşitli kimyasallar toprak altındaki metallerin üzerinde zamanla paslanma etkisi yaratır. Bazı metaller bu etkiden diğer metallere göre daha fazla etkilenerek çabuk aşınırlar. Modern çinko paralar daha fazla etkilenirken gümüş, bakır daha zor, altın ise neredeyse hiç etkilenmez. Bu kimyasallar metali aşındırarak oksidasyona yani paslanmaya yol açar ve bu da metalin etrafındaki toprağa yayılır. Bu da toprağın daha iletken olmasına ve toprak altındaki metalin olduğunda daha büyük görünmesine yol açar. ''Halo Effect'' denilen bu etki sayesinde dedektörler metali daha derinden algılayabilirler.
* Gömülü bir metalin boyutu ne kadar büyükse dedektör tarafından o kadar daha kolay ve derinden algılanır. Örneğin bir metal kova bir paraya göre daha derinden ve kolay dedekte edilir.
* Toprak altındaki metallerin şekil ve duruş pozisyonları da derinlik üzerinde önemli faktörlerdir. Çünkü metaller dedektörün gönderdiği sinyalin belli bir kısmını yansıtan anten vazifesi görürler. Yatay pozisyondaki dairesel objeler daha iyi sonuçlar verirler. Aynı şekilde düz objeler de kolay tespit edilirler. Buna karşılık çubuk şeklindeki objelerin tespiti ise daha zordur.

15. ID Eleme özelliği nasıl kullanılır?
ID arama başlığı bir hedef üzerinden geçerken metal detektörü tarafından üretilen 2 basamaklı, hedefi tanımlayıcı bir sayıdır. ID Eleme özelliği ise cihazın seçilen metallere uyarı sesi vermeden arama yapabilme yeteneğidir. ID Eleme değeri arttırıldıkça sırasıyla toprağın mineral etkisi, küçük atık metaller, açma kapakları, küçük çiviler, folyo, altın yüzük ve bazı paralar gibi kıymetli metaller de cihaz tarafından tespit edilmeyecektir. Bu nedenle ID Eleme özelliğini kullanmadan önce farklı hedeflerin verdiği ID'lere bakmakta yarar vardır. Yüksek ayarlanmış bir ID Eleme değeri ile birçok değerli metali görmeden arama yapacağınızı unutmamanız gerekir. ID Elemeyi 35'e ayarladığınızda cihaz toprak minerallerini, demiri ve atık metalleri tespit etmeden sadece karışım, değerli ve altın türü metalleri görerek arama yapacaktır.

Velox One Sıkça Sorulan Sorular

1. Velox cihazım ile zemin ayarını tutturamıyorum. Zemin ayarını 10.kademeye kadar getiriyorum, hassasiyetimi de yarılara kadar kıstığım halde zemin ayarım tutmuyor. Neden?
Üzerinde bulunduğunuz topraktaki demir mineral seviyesinin yüksek olmasından dolayı zemin ayarınız tutmamakta. Bunun için öncelikle zemin ayarını en ideal seviye olan 6-7 seviyelerine, hassasiyeti de maksimum seviyeye getiriniz. Daha sonra demir ayarını FA (Fabrika Ayarı) konumuna ya da maksimum olan 10 konumuna alınız. Zeminden gürültü gelmeye devam ediyorsa cihazı Mineral 1 moduna getiriniz. Ses hala kesilmiyorsa sırasıyla Mineral 2 ve 3 modlarını deneyiniz.

2. Zemin ayarım 8. Kademede tuttu. Ne yapmalıyım?
Bu konumda arama yapabilirsiniz. Fakat bilmeniz gerekir ki zemin ayarı sona (10 seviyesine) doğru yaklaştıkça bazı değerli metallerde derinlik kaybı olacaktır. Eğer aradığınız gümüş, bakır, bronz, pirinç vb. değerli bir metalse bu riski almamak için zemin ayarını ideal olan 6-7 seviyelerine getirip hassasiyeti kademe kademe düşürerek zemin etkilerini yok etmeniz tavsiye edilir. Altın ve demir türü metalleri ararken ise zemin ayarının sona doğru yaklaşması derinlikte bir kayba neden olmayacağından dolayı hassasiyeti kısmak yerine zemin ayarını sona doğru yaklaştırabilirsiniz.

3. Demir anahtarını kapadığım halde değersiz metal geçirdiğimde cihaz uyarı sesi veriyor. Neden?
Cihaz her ne kadar demir anahtarı ile demir türü metalleri elese de bazı değersiz metalleri elemek zordur. Böyle bir durumda önce demir ayarını FA veya 10 seviyesine getiriniz. Eğer cihaz hala değersiz metal gördüğünde ses veriyorsa, sırasıyla Mineral 1, 2 ve 3 modlarını deneyiniz.

4. Arama esnasında çok fazla parazit alıyorum. Ne yapmalıyım?
Zemin ayarı ideal seviye olan 6-7 seviyelerinde ise ilk önce hassasiyeti kısarak paraziti yok etmeye çalışınız. Eğer çok fazla derinlik kaybı oluyorsa, üzerinde bulunduğunuz zemin aşırı minerallidir. Böyle bir durumda mineral modlarını (Mineral 1-2-3) kullanarak da paraziti yok edebilirsiniz.

5. Sınır derinliklerdeki metalleri daha iyi tespit edebilmek için ne yapmalıyım?
Sinyal sesini 3. kademeye almanız küçük veya sınır derinlikteki metallerden alınan zayıf sinyal sesini yükselterek emin olmadığınız hedefleri daha net tespit etmenize yardımcı olur. Sinyal sesi güçlendirici derinliği arttırmaz. Burada dikkat etmeniz gereken husus bu ayarın devamlı değil, gerek duyuldukça kullanılmasıdır. Çünkü güçlendirici yalnızca hedeften alınan sinyal sesini değil aynı zamanda zemin gürültüsü ve yanıltıcı sinyallerin de sesini artırır. Dolayısıyla ayarı normalde 1 pozisyonunda tutmanız ve yalnızca zayıf bir metal sinyali aldığınızda emin olmak için 2 veya 3 pozisyonuna getirmeniz ve daha sonra tekrar kapatmanız önerilir.

6. Arama yaparken cihazın sesi çok yüksek çıkıyor. Ne yapmalıyım?
Ses ayarını cihazın arka kısmında bulunan ses ayarı butonundan istediğiniz seviyeye alabilir veya cihazınızla birlikte gelen kulaklığı kullanabilirsiniz.

7. Arama yaparken cihazdan sinyal ya da parazit sesinden farklı sesler gelmekte. Ne yapmalıyım?
Cihazın montajı esnasında şaftı (boruyu) tam sıkıştıramamış olabilirsiniz. Şaftı ve bağlantı noktalarını kontrol ediniz.

8. Cihazım bütün metallere özellikle demir türü metallere altın ve değerli metal sesi vermekte. Neden?
Demir ayarı açık konumda ( 1- 4 seviyelerinde) olabilir. FA ayarından çıktığınızı belirten tık sesini kontrol ediniz. Metal ayrımı yaklaşık 4 - 6 seviyelerinde başlar. Diğer bir deyişle, bu seviyenin altında demir dahil olmak üzere tüm metaller değerli sesi (ince tonda ses) verecektir.

9. Cihazdan en iyi performans (derinlik) alabileceğim ayarlar nedir?
Hassasiyet maksimum seviyede, sinyal sesi 3. kademede ve demir ayarı da 1-4 (cihazda ayırım özelliği ortadan kaybolmaktadır) seviyelerinde olmalıdır. Bu durumda cihaz maksimum derinlikte çalışacaktır.

10. Yoğun minarelli topraklarda ve ıslak plaj kumu gibi yerlerde arama yapmak için en uygun ayarlar nelerdir?
En uygun olan ayarlar demir anahtarının kapalı ve demir ayarının FA veya 10 seviyesinde olmasıdır. Eğer cihaz parazit almaya devam ediyorsa da Mineral 1, 2 veya 3 modlarından birini kullanabilirsiniz.

11. Çalıştığım arazinin demir minerali içerdiğini nasıl anlayabilirim?
Öncelikle cihazınızın zemin ayarı tutmayacaktır. Hassasiyeti düşürdüğünüzde bile cihazınız zeminden gürültü almaya devam edecektir. Böyle bir durumda demir anahtarınız kapalı ise açık konumuna getiriniz ve zeminden gelen gürültüyü dinleyiniz. Zeminden aldığınız gürültü kalın tonda demir sesi ile aynı ise üzerinde çalışmakta olduğunuz arazi demir mineralli bir alandır.

Golden King DPR Sıkça Sorulan Sorular

1. Cihazı açarken neden havaya kaldırmam gerekiyor
Bu işlem hem cihazın ayarlarını günceller hem de cihaz üzerinde olumsuz etki yapacak çevresel faktörleri büyük oranda filtre ederek cihazın derinlik ve ayrım fonksiyonlarının daha kararlı çalışmasını sağlar. Sistemi her açışta 20 saniye boyunca arama başlığını havada tutmalısınız. Bu sırada çevrenizde metal olmamasına dikkat ediniz. Dikkat etmeniz gereken diğer bir unsur da bu işlem sırasında cihaz ile arama başlığının açısıdır. Golden King çok derin bir cihaz olduğu için arama başlığı ile sistem kutusu aynı paralelde olmamalıdır. Bu konu ile ilgili Golden King'in kullanım CD'sindeki örnek kullanımı mutlaka inceleyiniz.

2. Zemin ayarı yapmadan arama yapabilir miyim ?
Golden King profesyonel bir metal detektörüdür. Gerek en iyi derinlik performansını almak gerekse ayrım kalitesini arttırmak için zemin ayarı yapmanız gerekmektedir. Toprak içerisinde bulunan mineraller cihazın derinliğini düşürebilir, ayrımları bozabilir ve gürültü almanıza neden olabilir. Bütün bu olumsuzluklara maruz kalmamak için zemin ayarı yapmanız gerekmektedir.

3 . Otomatik ve manuel zemin ayarları arsındaki fark nedir?
Otomatik zemin ayarında cihaz hassasiyeti otomatik olarak 80’e ayarlar. Manuel zemin ayarında ise hassasiyeti dilediğiniz gibi düşürüp arttırabilirsiniz. Otomatik veya manuel olarak zemin ayarı yaptıktan sonra hassasiyeti düşürürseniz tekrar zemin ayarı yapmanıza gerek yoktur ama hassasiyeti arttırırsanız tekrar manuel zemin ayarı yapmanız şarttır.

4. Otomatik zemin ayarı yapamıyorum. Sürekli "Metal üzerindesiniz, Yerinizi değiştirin" mesajı çıkıyor. Neden?
Bu mesaj birkaç nedene bağlı olarak çıkabilir. Cihazın arama başlığının ayarında kayma, uzatma kablosunda bir kısa devre veya cihazınızın analog kartında bir arıza meydana gelmiş olabilir. Ancak en çok rastlanan durum en son yapılan otomatik zemin ayarının bir metal ya da boşluk üzerinde yapılmış olmasıdır. Böyle bir durumda önce manuel zemin ayarı yaptıktan sonra tekrar otomatik zemin ayarı yapınız. Sorunun giderildiğini göreceksiniz. Eğer sorun devam ediyorsa lütfen bayinizle iletişime geçiniz.

5. Manuel zemin ayarı yapamıyorum. Neden ?
Birinci neden zemin ayarı yaptığınız yerde metal veya boşluk olabilme ihtimalidir. Bu yüzden yerinizi değiştirip tekrar zemin ayarı yapmayı deneyiniz. İkinci neden ise cihazın hassasiyeti arama yaptığınız sahadaki toprak ve mineral yapısına göre yüksek geliyor olabilir. Hassasiyeti düşürerek tekrar deneyiniz.

6. Zemin ayarını hangi durumlarda yenilemeliyim ?
Gözle görülür zemin değişiklikleri olduğunda. Örneğin toprak bir alandan taşlık alana veya kumluk alana geçerken yeniden zemin ayarı yapmanız gerekir. Ayrıca arama ekranında mineral rakamlarının sürekli değişiklik gösterdiği yerlerde ya da cihazın stabilitesinin bozulduğunu gözlemlediğinizde zemin ayarını yenilemek faydalı olacaktır.

7. Golden King ile tespit ettiğim hedefin doğruluğunu nasıl anlayabilirim.?
Golden King derin aramalar için geliştirilmiştir. Dolayısıyla daha az derinliği olan diğer detektörlere göre kullanımı biraz daha tecrübe gerektirir. Derin aramalarda cihazın bazen ‘’false’’ sinyal dediğimiz yanıltıcı sinyaller alması mümkündür. False sinyaller bazen zemindeki yoğun minerallerden, bazen korozyona uğramış bir metalden, bazen çevresel faktörlerden, bazen de kullanıcının kendisinden kaynaklanabilir. Arama yaparken bir sinyal aldığınızda bu sinyalin false sinyal mi gerçek bir sinyal mi olduğunu anlamak için sinyal aldığınız yerde arama başlığını kenara çekerek sinyal almadığınız bir noktada ‘’Reset’’ butonuna basınız. Daha sonra sinyal aldığınız yerin üzerinden tekrar geçiniz. Bu sefer sinyal almazsanız ilk aldığınız sinyal false sinyal demektir. Eğer sinyal alırsanız yukarıdaki resetleme işlemini birkaç kez tekrarlayınız. Her seferinde aynı şekilde sinyal alıyorsanız bu gerçek sinyaldir.

8. Reset butonunu ne zaman kullanmalıyım ?
Arama esnasında cihaz gerek zeminden gerekse çevreden kullanıcın fark edemeyeceği birçok sinyal veya gürültü alır. Almış olduğu bu sinyaller zaman içerisinde cihazın performansında düşüklüğe ve kimi zaman da ‘’false’’ diye adlandırılan yanıltıcı sinyaller vermesine neden olur. Sık aralıklarla reset butonuna basarak cihazı resetlemeniz cihazı daha yüksek performansta kullanmanızı ve false sinyal almamanızı sağlayacaktır.

9. Reset butonunu kullanırken nelere dikkat etmeliyim ?
Dikkat etmeniz gereken tek şey hedef üzerinde (boşluk veya metal) reset butonuna basmamanızdır. Eğer boşluk üzerinde reset butonuna basarsanız yanlış metal etkisi, metal üzerinde basarsanız da yanlış boşluk etkisi alabilirsiniz.

10. Cihazımla sinyal aldım fakat kazınca sinyal kayboldu. Neden ?
Bunun bir kaç nedeni olabilir:

a) Uzun süreli arama yaptıysanız ve reset butonunu kullanmadıysanız cihaz false sinyal almış olabilir.

b) Sistem kutusu arama başlığına çok yaklaşmış ve cihaz bunu algılamış, çevresel faktörlerden dolayı cihazınız false sinyal almış veya üzerinizdeki veya yakınızdaki bir metalden etkilenmiş olabilir.

c) Korozyona uğramış bir metal tespit etmiş ve kazma işlemi sırasında bu tür metaller dağılıp toprağa karıştığından tekrar aynı sinyali almamış olabilirsiniz.

d) Uzun zamandır toprak altında kalmış metaller etraflarında elektromanyetik bir alan oluştururlar ve bu da yeraltındaki küçük bir metalin dedektör tarafından olduğundan daha büyük algılanmasına neden olur. Literatürde 'halo effect' denilen bu etki sayesinde dedektörler çok uzun yıllardır yer altında kalmış metalleri daha derinden görebilirler. Fakat unutmayınız ki bu etki toprak kazılmaya başladığında yok olur ve dedektör artık bu küçük metali tespit edemeyebilir.

Yukarda saymış olduklarımız genelde en sık rastlanan durumlardır. Lütfen metal gömerek cihazınız ile pratik yapın ve tecrübelerinizi arttırın.

11. Cihazda ayrım sorunu yaşıyorum. Sebebi ne olabilir?
İyi yapılmamış zemin ayarı, onay geçişleri esnasında arama başlığının yanlış sallanması, çevreden veya zeminden gelen gürültüler ayrımın doğruluğunu etkiler. Ama burada unutmamanız gereken metal ayrımının tüm metal dedektörlerinde olduğu gibi %100 doğru sonuç veremeyebileceğidir. Zira yukarıda sayılan nedenlerin hiçbiri olmasa bile ayrımın doğruluğunu etkileyen daha birçok etken mevcuttur. Tüm metaller iletkenliklerine, saflık oranlarına, şekillerine, toprak altındaki duruş pozisyonlarına, derinliklerine ve topraktaki mineral yoğunluğuna bağlı olarak dedektöre farklı şekilde sinyal verebilirler. Tüm tecrübeli dedektör kullanıcılarının da ortak görüşü olan ‘’şüphelenilen durumda kazıp bakmak’’ en doğru harekettir.

12. Cihaz Altına Çelik, Çeliğe Altın diyor. Neden?
Altının saflık oranı (karatı), hatta rengi bile burada önem taşır. Özellikle ayarı düşük altınlar ve beyaz altınlar karışımdırlar ve cihaz bu tür altınları çelik veya karışım olarak ayırabilir. Ayrıca çok küçük veya derindeki zayıf bir altın sinyalini de cihaz altın olarak ayırmayabilir. Bunlara ek olarak arama başlığını yere fazla yaklaştırmak, zemin ayarının bozukluğu ve zeminin negatif etkisi de ayrımın doğruluğunu etkileyen faktörlerdir. Son olarak unutmayınız ki metal dedektörlerinin metal tespitindeki kararlılığı metal ayrımında beklenemez. Diğer bir deyişle dedektörün metali çok iyi bir şekilde tespit etmesi ama ayrımını aynı performansta yapamaması normaldir.

13. Cihaz, demiri kapattığım halde demire sinyal veriyor. Neden?
Bunun sebebi sizin demir diye nitelendirdiğiniz metallerle cihazın demir olarak tanımladığı metallerin aynı olmayışıdır. Cihazın demir olarak algıladığı sadece %100 saf demir olan metallerdir. Örneğin inşaat demiri, pense vs. Bıçak, kazma, çatal, kaşık, nal vs. objeler saf demir değildir, çelik özelliği de taşırlar. Dolayısıyla demiri kapasanız bile cihaz bu tür metalleri görmeye devam edecektir. Ayrıca demir kapalı olarak arama yaparken metal ibresi hızlı bir şekilde SONA DOĞRU VURUYORSA cihaz saturasyona (doyum seviyesine) ulaşmış demektir. Bu da sinyali aldığınız yerde büyük bir demir olabileceğini ifade eder.

14. Derinlik performansında bazen değişiklikler oluyor . Neden?
Arama yaptığınız arazide zemin farklılıkları olabilir (topraktan kuma geçiş gibi). Zemin ayarını tekrarlayınız. Ayrıca iklimsel faktörler de derinlik farkına neden olabilir. Yaz ve kış aylarında derinlikte %15-%25’lik bir değişim söz konusu olabilir. Bu toprak altında araştırma için üretilmiş tüm sistemler için geçerlidir ve gayet doğal bir durumdur. Eğer hava testlerinde bu durumla karşılaşıyorsanız unutmayınız ki derinlik test materyaline, bulunduğunuz ortam ve çevrenizdeki metal yoğunluğuna bağlı olarak farklılık gösterebilir..

15. Cihazın verdiği derinlik yanlış. Neden?
Golden King 'in derinliği doğru verebilmesi tamamıyla onay geçişlerinin hızına bağlıdır. Geçişler eğer yavaş olursa derinliği fazla verecektir. Eğer çok hızlı geçişler yaparsanız bu sefer de çok düşük derinlik verecektir. Geçişler ortalama 1 metrelik bir alanı 3 saniyede tarayacak şekilde olmalıdır. Daha kararlı sonuçlar alabilmeniz için kendinize deneme yapacağınız bir ortam oluşturunuz. Bir metal gömünüz ve bu metalin kaç cm’de olduğunu ölçünüz. Daha sonra bu ölçüyü doğrulayana kadar değişik hızlarda metalin üzerinden geçerek en doğru sonuçtaki hızı bularak bundan sonraki geçiş hızınızı buna göre ayarlayınız. Ayrıca unutmayınız ki cihazın verdiği derinlik tahmini bir derinliktir. %100 doğruluk beklemek de gerçekçi olmaz.

16. Hassasiyet ayarı nedir ?
Hassasiyet cihazın derinliğini düşürüp arttırmaya yarayan ayardır. Zemin ayarınızın tutmadığı yerlerde veya çok fazla gürültü ya da parazit aldığınız ortamlarda hassasiyeti düşürmeniz gerekir. Temiz toprak ve çevresel koşullarda ise hassasiyeti arttırarak cihazın daha derin çalışmasını sağlayabilirsiniz. Otomatik veya manuel olarak zemin ayarı yaptıktan sonra hassasiyeti düşürürseniz tekrar zemin ayarı yapmanıza gerek yoktur ama hassasiyeti arttırırsanız tekrar manuel zemin ayarı yapmanız şarttır.

17. Cihaz boşluk olmadığı halde boşluk sinyali veriyor. Neden?
Bunun birkaç sebebi olabilir. Arama başlığı yere çok yakın durumdadır ya da yanlışlıkla bir metal üzerinde reset butonuna basılmıştır. Ayrıca arama yaptığınız zemin yoğun mineralli olabilir. Bu durumda hassasiyeti düşürüp tekrar zemin ayarı yapmanız gerekir. Son olarak da arama yaptığınız zeminde negatif taşlar olabilir ve bunlar cihaza boşluk olarak yansıyabilirler. Böyle bir durumda da taşların boşluklara göre daha ufak olduğu varsayımıyla küçük ve zayıf sinyallerin taş, daha büyük ve güçlü sinyallerin ise boşluk olma olasılığından bahsedebiliriz.

18. Otomatik zemin ayarından sonra cihaz metallere boşluk sinyali veriyor. Neden? Golden King otomatik zemin ayarı daha tecrübesiz ve yeni kullanıcılar içindir. İyi bir performans için manuel zemin ayarı yapmak gerekir. Dolayısıyla, böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız lütfen manuel zemin ayarını kullanınız.

19. Boşluk tespit etme özelliğinden bazen iyi performans alamıyorum. Bunun sebebi nedir ?
Metal dedektörleriyle boşluk tespiti metal tespiti kadar kolay olmamakla birlikte her zaman kararlı da olmayabilir. Bu özelliğin kararlı bir şekilde çalışması tamamen arazi şartlarına bağlıdır. Cihaz zemin ayarı yapılan yeri referans alarak kullanıcıya bu referansın dışındaki değişimleri metal ya da boşluk olarak bildirir. Fakat bazı boşluklar referans alınan zemin yapısına göre cihazın tespit edebileceği kadar yeterli farklılık göstermez. Böyle bir durumda bazen gözünüzle de gördüğünüz boşlukları (özellikle açık boşluklar) tespit etmek mümkün olmayabilir. Golden King bu tür boşlukları yaklaşık %70 başarı ile tespit edebilir. Golden King özellikle oda, mahzen, mağara, tünel vs. gibi yeraltında uzun süre kapalı kalmış boşlukları çok daha iyi tespit etmek üzere kurgulanmıştır. Bu gibi boşluklarda başarı oranı %100’e yakındır. Unutmamanız gereken bir unsur da arama yaptığınız zeminde negatif taşlar varsa bunların da cihaza boşluk olarak yansıyabilecekleridir. Böyle bir durumda da taşların boşluklara göre daha ufak olduğu varsayımıyla küçük ve zayıf sinyallerin taş, daha büyük ve güçlü sinyaller ise boşluk olma olasılığından bahsedebiliriz

20. Cihazın boşluk ve metal tespit ekranındaki ibreler sürekli hareket ediyor. Neden?
Çevrenizde cihazın frekansına yakın bir frekansta başka bir elektronik cihaz çalışıyor olabilir veya cihazın arama başlığı ya da ve sistem kutusuna takılan konnektörlerde (soketlerde) bir temassızlık olabilir. Konnektörleri kontrol edip doğru şekilde takılmış olduklarına emin olunuz. Ayrıca deri kılıfın altında yer alan kablo sabitleyicisini mutlaka kullanınız. Bu konnektör bağlantılarınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

21. Hedefi kazarken nelere dikkat etmeliyim?
Kazı işlemine başlarken ilk olarak sinyal aldığınız yeri yaklaşık 20 cm kazıp çıkardığınız toprağın içinde metal olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer metal yoksa kazdığınız çukuru arama başlığının rahatlıkla girebileceği dikdörtgen şeklinde ve yaklaşık 50 cm derinliğinde genişletiniz. Yine kazıp çıkardığınız toprağı kontrol etmeyi unutmayınız. Daha sonra çukurun içinde sinyal almadığınız bir noktada tekrar zemin ayarı yapınız ve yine çukurun içinde arama başlığını hedefe doğru yaklaştırarak sinyalin devam edip etmediğini kontrol ediniz. Hedefe yaklaştıkça sinyal güçlenecek ve almış olduğumuz derinlik de düşecektir. Şayet tersi bir durumla karşılaşıyorsanız emin olmak için hassasiyeti düşürüp tekrar sinyali kontrol etmelisiniz.

22. Taşlık ve Kayalık alanlarda nelere dikkat etmeliyim?
Bu tür alanlarda arama yapmak genelde metal dedektörleri için zordur. Eğer arazide üzerinde gezebileceğiniz büyüklükte kayalıklar varsa bunların üzerinde zemin ayarı yaparak arama yapmayı deneyiniz. Eğer arazide irili ufaklı kayalar veya taşlar varsa hassasiyetinizi 50-60 seviyelerine düşürüp manuel zemin ayarı yaparak arama yapmanız önerilir. Ayrıca demir ayarının kapalı olması da aramanızı kolaylaştırabilir.

23.Yoğun mineralli arazilerde ne yapmalıyım ?
Bu tür zeminlerde arama yapmak için hassasiyetinizi düşürerek manuel zemin ayarı yapınız. Ayrıca demir ayarını kapatınız. Bu yoğun mineralizasyonun cihaz üzerindeki etkisini azaltmanızda yardımcı olacaktır.

24. Cihaz hava testlerinde metalleri tespit edemiyor ya da çok düşük derinlikte tespit ediyor. Neden ?
Bazı kullanıcılar yüzük, küpe gibi çok ufak metallerle ya da zincir türü objelerle hava testleri yapmaktadırlar. Öncelikle bilmeniz gerekir ki metal dedektörleri iç içe geçmiş küçük halkalardan oluşan zincir türü objeleri ya tespit edemezler ya da çok zayıf şekilde tespit ederler. Dolayısıyla Golden King de zinzir türü objeleri tespit etmez. Yüzük, küpe gibi diğer küçük metallere gelince Golden King derin ve büyük metallere duyarlı bir define dedektörü olarak tasarlanmıştır. Küçük metalleri veya paraları tespit etmemesi ya da düşük derinlikte tespit etmesi üretiliş özelliğidir ve normaldir. Golden King’i tek para ve küçük metaller için üretilmiş ve daha az derinliğe sahip detektörlerle kıyaslamak doğru olmaz. Eğer aradığınız tek para veya küçük metaller ise lütfen diğer modellerimizi inceleyiniz.

25. Cihaz açıldığında hiç bir görüntü yok. Ne yapmalıyım ?
Lütfen bataryanızı kontrol edip dolu olduğuna emin olunuz. Eğer bataryada bir problem olmadığına eminseniz lütfen bayinizle irtibata geçiniz.

26. Cihazımı ev ya da iş yerinde kullanabilirmiyim ?
Golden King çok derin bir dedektör olduğundan zeminde, duvar içlerinde veya tavanda bulunan metallerden ve çevredeki diğer metal eşyalardan etki alabilir. Dolayısıyla ev ya da iş yerinde kullanıma uygun değildir.

Golden King Sıkça Sorulan Sorular

1. Cihazı açarken neden havaya kaldırmam gerekiyor
Bu işlem hem cihazın ayarlarını günceller hem de cihaz üzerinde olumsuz etki yapacak çevresel faktörleri büyük oranda filtre ederek cihazın derinlik ve ayrım fonksiyonlarının daha kararlı çalışmasını sağlar. Sistemi her açışta 20 saniye boyunca arama başlığını havada tutmalısınız. Bu sırada çevrenizde metal olmamasına dikkat ediniz. Dikkat etmeniz gereken diğer bir unsur da bu işlem sırasında cihaz ile arama başlığının açısıdır. Golden King çok derin bir cihaz olduğu için arama başlığı ile sistem kutusu aynı paralelde olmamalıdır. Bu konu ile ilgili Golden King'in kullanım CD'sindeki örnek kullanımı mutlaka inceleyiniz.

2. Zemin ayarı yapmadan arama yapabilir miyim ?
Golden King profesyonel bir metal detektörüdür. Gerek en iyi derinlik performansını almak gerekse ayrım kalitesini arttırmak için zemin ayarı yapmanız gerekmektedir. Toprak içerisinde bulunan mineraller cihazın derinliğini düşürebilir, ayrımları bozabilir ve gürültü almanıza neden olabilir. Bütün bu olumsuzluklara maruz kalmamak için zemin ayarı yapmanız gerekmektedir.

3 . Otomatik ve manuel zemin ayarları arsındaki fark nedir?
Otomatik zemin ayarında cihaz hassasiyeti otomatik olarak 80’e ayarlar. Manuel zemin ayarında ise hassasiyeti dilediğiniz gibi düşürüp arttırabilirsiniz. Otomatik veya manuel olarak zemin ayarı yaptıktan sonra hassasiyeti düşürürseniz tekrar zemin ayarı yapmanıza gerek yoktur ama hassasiyeti arttırırsanız tekrar manuel zemin ayarı yapmanız şarttır.

4. Otomatik zemin ayarı yapamıyorum. Sürekli "Metal üzerindesiniz, Yerinizi değiştirin" mesajı çıkıyor. Neden?
Bu mesaj birkaç nedene bağlı olarak çıkabilir. Cihazın arama başlığının ayarında kayma, uzatma kablosunda bir kısa devre veya cihazınızın analog kartında bir arıza meydana gelmiş olabilir. Ancak en çok rastlanan durum en son yapılan otomatik zemin ayarının bir metal ya da boşluk üzerinde yapılmış olmasıdır. Böyle bir durumda önce manuel zemin ayarı yaptıktan sonra tekrar otomatik zemin ayarı yapınız. Sorunun giderildiğini göreceksiniz. Eğer sorun devam ediyorsa lütfen bayinizle iletişime geçiniz.

5. Manuel zemin ayarı yapamıyorum. Neden ?
Birinci neden zemin ayarı yaptığınız yerde metal veya boşluk olabilme ihtimalidir. Bu yüzden yerinizi değiştirip tekrar zemin ayarı yapmayı deneyiniz. İkinci neden ise cihazın hassasiyeti arama yaptığınız sahadaki toprak ve mineral yapısına göre yüksek geliyor olabilir. Hassasiyeti düşürerek tekrar deneyiniz.

6. Zemin ayarını hangi durumlarda yenilemeliyim ?
Gözle görülür zemin değişiklikleri olduğunda. Örneğin toprak bir alandan taşlık alana veya kumluk alana geçerken yeniden zemin ayarı yapmanız gerekir. Ayrıca arama ekranında mineral rakamlarının sürekli değişiklik gösterdiği yerlerde ya da cihazın stabilitesinin bozulduğunu gözlemlediğinizde zemin ayarını yenilemek faydalı olacaktır.

7. Golden King ile tespit ettiğim hedefin doğruluğunu nasıl anlayabilirim.?
Golden King derin aramalar için geliştirilmiştir. Dolayısıyla daha az derinliği olan diğer detektörlere göre kullanımı biraz daha tecrübe gerektirir. Derin aramalarda cihazın bazen ‘’false’’ sinyal dediğimiz yanıltıcı sinyaller alması mümkündür. False sinyaller bazen zemindeki yoğun minerallerden, bazen korozyona uğramış bir metalden, bazen çevresel faktörlerden, bazen de kullanıcının kendisinden kaynaklanabilir. Arama yaparken bir sinyal aldığınızda bu sinyalin false sinyal mi gerçek bir sinyal mi olduğunu anlamak için sinyal aldığınız yerde arama başlığını kenara çekerek sinyal almadığınız bir noktada ‘’Reset’’ butonuna basınız. Daha sonra sinyal aldığınız yerin üzerinden tekrar geçiniz. Bu sefer sinyal almazsanız ilk aldığınız sinyal false sinyal demektir. Eğer sinyal alırsanız yukarıdaki resetleme işlemini birkaç kez tekrarlayınız. Her seferinde aynı şekilde sinyal alıyorsanız bu gerçek sinyaldir.

8. Reset butonunu ne zaman kullanmalıyım ?
Arama esnasında cihaz gerek zeminden gerekse çevreden kullanıcın fark edemeyeceği birçok sinyal veya gürültü alır. Almış olduğu bu sinyaller zaman içerisinde cihazın performansında düşüklüğe ve kimi zaman da ‘’false’’ diye adlandırılan yanıltıcı sinyaller vermesine neden olur. Sık aralıklarla reset butonuna basarak cihazı resetlemeniz cihazı daha yüksek performansta kullanmanızı ve false sinyal almamanızı sağlayacaktır.

9. Reset butonunu kullanırken nelere dikkat etmeliyim ?
Dikkat etmeniz gereken tek şey hedef üzerinde (boşluk veya metal) reset butonuna basmamanızdır. Eğer boşluk üzerinde reset butonuna basarsanız yanlış metal etkisi, metal üzerinde basarsanız da yanlış boşluk etkisi alabilirsiniz.

10. Cihazımla sinyal aldım fakat kazınca sinyal kayboldu. Neden ?
Bunun bir kaç nedeni olabilir:

a) Uzun süreli arama yaptıysanız ve reset butonunu kullanmadıysanız cihaz false sinyal almış olabilir.

b) Sistem kutusu arama başlığına çok yaklaşmış ve cihaz bunu algılamış, çevresel faktörlerden dolayı cihazınız false sinyal almış veya üzerinizdeki veya yakınızdaki bir metalden etkilenmiş olabilir.

c) Korozyona uğramış bir metal tespit etmiş ve kazma işlemi sırasında bu tür metaller dağılıp toprağa karıştığından tekrar aynı sinyali almamış olabilirsiniz.

d) Uzun zamandır toprak altında kalmış metaller etraflarında elektromanyetik bir alan oluştururlar ve bu da yeraltındaki küçük bir metalin dedektör tarafından olduğundan daha büyük algılanmasına neden olur. Literatürde 'halo effect' denilen bu etki sayesinde dedektörler çok uzun yıllardır yer altında kalmış metalleri daha derinden görebilirler. Fakat unutmayınız ki bu etki toprak kazılmaya başladığında yok olur ve dedektör artık bu küçük metali tespit edemeyebilir.

Yukarda saymış olduklarımız genelde en sık rastlanan durumlardır. Lütfen metal gömerek cihazınız ile pratik yapın ve tecrübelerinizi arttırın.

11. Cihazda ayrım sorunu yaşıyorum. Sebebi ne olabilir?
İyi yapılmamış zemin ayarı, onay geçişleri esnasında arama başlığının yanlış sallanması, çevreden veya zeminden gelen gürültüler ayrımın doğruluğunu etkiler. Ama burada unutmamanız gereken metal ayrımının tüm metal dedektörlerinde olduğu gibi %100 doğru sonuç veremeyebileceğidir. Zira yukarıda sayılan nedenlerin hiçbiri olmasa bile ayrımın doğruluğunu etkileyen daha birçok etken mevcuttur. Tüm metaller iletkenliklerine, saflık oranlarına, şekillerine, toprak altındaki duruş pozisyonlarına, derinliklerine ve topraktaki mineral yoğunluğuna bağlı olarak dedektöre farklı şekilde sinyal verebilirler. Tüm tecrübeli dedektör kullanıcılarının da ortak görüşü olan ‘’şüphelenilen durumda kazıp bakmak’’ en doğru harekettir.

12. Cihaz Altına Çelik, Çeliğe Altın diyor. Neden?
Altının saflık oranı (karatı), hatta rengi bile burada önem taşır. Özellikle ayarı düşük altınlar ve beyaz altınlar karışımdırlar ve cihaz bu tür altınları çelik veya karışım olarak ayırabilir. Ayrıca çok küçük veya derindeki zayıf bir altın sinyalini de cihaz altın olarak ayırmayabilir. Bunlara ek olarak arama başlığını yere fazla yaklaştırmak, zemin ayarının bozukluğu ve zeminin negatif etkisi de ayrımın doğruluğunu etkileyen faktörlerdir. Son olarak unutmayınız ki metal dedektörlerinin metal tespitindeki kararlılığı metal ayrımında beklenemez. Diğer bir deyişle dedektörün metali çok iyi bir şekilde tespit etmesi ama ayrımını aynı performansta yapamaması normaldir.

13. Cihaz, demiri kapattığım halde demire sinyal veriyor. Neden?
Bunun sebebi sizin demir diye nitelendirdiğiniz metallerle cihazın demir olarak tanımladığı metallerin aynı olmayışıdır. Cihazın demir olarak algıladığı sadece %100 saf demir olan metallerdir. Örneğin inşaat demiri, pense vs. Bıçak, kazma, çatal, kaşık, nal vs. objeler saf demir değildir, çelik özelliği de taşırlar. Dolayısıyla demiri kapasanız bile cihaz bu tür metalleri görmeye devam edecektir. Ayrıca demir kapalı olarak arama yaparken metal ibresi hızlı bir şekilde SONA DOĞRU VURUYORSA cihaz saturasyona (doyum seviyesine) ulaşmış demektir. Bu da sinyali aldığınız yerde büyük bir demir olabileceğini ifade eder.

14. Derinlik performansında bazen değişiklikler oluyor . Neden?
Arama yaptığınız arazide zemin farklılıkları olabilir (topraktan kuma geçiş gibi). Zemin ayarını tekrarlayınız. Ayrıca iklimsel faktörler de derinlik farkına neden olabilir. Yaz ve kış aylarında derinlikte %15-%25’lik bir değişim söz konusu olabilir. Bu toprak altında araştırma için üretilmiş tüm sistemler için geçerlidir ve gayet doğal bir durumdur. Eğer hava testlerinde bu durumla karşılaşıyorsanız unutmayınız ki derinlik test materyaline, bulunduğunuz ortam ve çevrenizdeki metal yoğunluğuna bağlı olarak farklılık gösterebilir..

15. Cihazın verdiği derinlik yanlış. Neden?
Golden King 'in derinliği doğru verebilmesi tamamıyla onay geçişlerinin hızına bağlıdır. Geçişler eğer yavaş olursa derinliği fazla verecektir. Eğer çok hızlı geçişler yaparsanız bu sefer de çok düşük derinlik verecektir. Geçişler ortalama 1 metrelik bir alanı 3 saniyede tarayacak şekilde olmalıdır. Daha kararlı sonuçlar alabilmeniz için kendinize deneme yapacağınız bir ortam oluşturunuz. Bir metal gömünüz ve bu metalin kaç cm’de olduğunu ölçünüz. Daha sonra bu ölçüyü doğrulayana kadar değişik hızlarda metalin üzerinden geçerek en doğru sonuçtaki hızı bularak bundan sonraki geçiş hızınızı buna göre ayarlayınız. Ayrıca unutmayınız ki cihazın verdiği derinlik tahmini bir derinliktir. %100 doğruluk beklemek de gerçekçi olmaz.

16. Hassasiyet ayarı nedir ?
Hassasiyet cihazın derinliğini düşürüp arttırmaya yarayan ayardır. Zemin ayarınızın tutmadığı yerlerde veya çok fazla gürültü ya da parazit aldığınız ortamlarda hassasiyeti düşürmeniz gerekir. Temiz toprak ve çevresel koşullarda ise hassasiyeti arttırarak cihazın daha derin çalışmasını sağlayabilirsiniz. Otomatik veya manuel olarak zemin ayarı yaptıktan sonra hassasiyeti düşürürseniz tekrar zemin ayarı yapmanıza gerek yoktur ama hassasiyeti arttırırsanız tekrar manuel zemin ayarı yapmanız şarttır.

17. Cihaz boşluk olmadığı halde boşluk sinyali veriyor. Neden?
Bunun birkaç sebebi olabilir. Arama başlığı yere çok yakın durumdadır ya da yanlışlıkla bir metal üzerinde reset butonuna basılmıştır. Ayrıca arama yaptığınız zemin yoğun mineralli olabilir. Bu durumda hassasiyeti düşürüp tekrar zemin ayarı yapmanız gerekir. Son olarak da arama yaptığınız zeminde negatif taşlar olabilir ve bunlar cihaza boşluk olarak yansıyabilirler. Böyle bir durumda da taşların boşluklara göre daha ufak olduğu varsayımıyla küçük ve zayıf sinyallerin taş, daha büyük ve güçlü sinyallerin ise boşluk olma olasılığından bahsedebiliriz.

18. Otomatik zemin ayarından sonra cihaz metallere boşluk sinyali veriyor. Neden? Golden King otomatik zemin ayarı daha tecrübesiz ve yeni kullanıcılar içindir. İyi bir performans için manuel zemin ayarı yapmak gerekir. Dolayısıyla, böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız lütfen manuel zemin ayarını kullanınız.

19. Boşluk tespit etme özelliğinden bazen iyi performans alamıyorum. Bunun sebebi nedir ?
Metal dedektörleriyle boşluk tespiti metal tespiti kadar kolay olmamakla birlikte her zaman kararlı da olmayabilir. Bu özelliğin kararlı bir şekilde çalışması tamamen arazi şartlarına bağlıdır. Cihaz zemin ayarı yapılan yeri referans alarak kullanıcıya bu referansın dışındaki değişimleri metal ya da boşluk olarak bildirir. Fakat bazı boşluklar referans alınan zemin yapısına göre cihazın tespit edebileceği kadar yeterli farklılık göstermez. Böyle bir durumda bazen gözünüzle de gördüğünüz boşlukları (özellikle açık boşluklar) tespit etmek mümkün olmayabilir. Golden King bu tür boşlukları yaklaşık %70 başarı ile tespit edebilir. Golden King özellikle oda, mahzen, mağara, tünel vs. gibi yeraltında uzun süre kapalı kalmış boşlukları çok daha iyi tespit etmek üzere kurgulanmıştır. Bu gibi boşluklarda başarı oranı %100’e yakındır. Unutmamanız gereken bir unsur da arama yaptığınız zeminde negatif taşlar varsa bunların da cihaza boşluk olarak yansıyabilecekleridir. Böyle bir durumda da taşların boşluklara göre daha ufak olduğu varsayımıyla küçük ve zayıf sinyallerin taş, daha büyük ve güçlü sinyaller ise boşluk olma olasılığından bahsedebiliriz

20. Cihazın boşluk ve metal tespit ekranındaki ibreler sürekli hareket ediyor. Neden?
Çevrenizde cihazın frekansına yakın bir frekansta başka bir elektronik cihaz çalışıyor olabilir veya cihazın arama başlığı ya da ve sistem kutusuna takılan konnektörlerde (soketlerde) bir temassızlık olabilir. Konnektörleri kontrol edip doğru şekilde takılmış olduklarına emin olunuz. Ayrıca deri kılıfın altında yer alan kablo sabitleyicisini mutlaka kullanınız. Bu konnektör bağlantılarınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

21. Hedefi kazarken nelere dikkat etmeliyim?
Kazı işlemine başlarken ilk olarak sinyal aldığınız yeri yaklaşık 20 cm kazıp çıkardığınız toprağın içinde metal olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer metal yoksa kazdığınız çukuru arama başlığının rahatlıkla girebileceği dikdörtgen şeklinde ve yaklaşık 50 cm derinliğinde genişletiniz. Yine kazıp çıkardığınız toprağı kontrol etmeyi unutmayınız. Daha sonra çukurun içinde sinyal almadığınız bir noktada tekrar zemin ayarı yapınız ve yine çukurun içinde arama başlığını hedefe doğru yaklaştırarak sinyalin devam edip etmediğini kontrol ediniz. Hedefe yaklaştıkça sinyal güçlenecek ve almış olduğumuz derinlik de düşecektir. Şayet tersi bir durumla karşılaşıyorsanız emin olmak için hassasiyeti düşürüp tekrar sinyali kontrol etmelisiniz.

22. Taşlık ve Kayalık alanlarda nelere dikkat etmeliyim?
Bu tür alanlarda arama yapmak genelde metal dedektörleri için zordur. Eğer arazide üzerinde gezebileceğiniz büyüklükte kayalıklar varsa bunların üzerinde zemin ayarı yaparak arama yapmayı deneyiniz. Eğer arazide irili ufaklı kayalar veya taşlar varsa hassasiyetinizi 50-60 seviyelerine düşürüp manuel zemin ayarı yaparak arama yapmanız önerilir. Ayrıca demir ayarının kapalı olması da aramanızı kolaylaştırabilir.

23.Yoğun mineralli arazilerde ne yapmalıyım ?
Bu tür zeminlerde arama yapmak için hassasiyetinizi düşürerek manuel zemin ayarı yapınız. Ayrıca demir ayarını kapatınız. Bu yoğun mineralizasyonun cihaz üzerindeki etkisini azaltmanızda yardımcı olacaktır.

24. Cihaz hava testlerinde metalleri tespit edemiyor ya da çok düşük derinlikte tespit ediyor. Neden ?
Bazı kullanıcılar yüzük, küpe gibi çok ufak metallerle ya da zincir türü objelerle hava testleri yapmaktadırlar. Öncelikle bilmeniz gerekir ki metal dedektörleri iç içe geçmiş küçük halkalardan oluşan zincir türü objeleri ya tespit edemezler ya da çok zayıf şekilde tespit ederler. Dolayısıyla Golden King de zinzir türü objeleri tespit etmez. Yüzük, küpe gibi diğer küçük metallere gelince Golden King derin ve büyük metallere duyarlı bir define dedektörü olarak tasarlanmıştır. Küçük metalleri veya paraları tespit etmemesi ya da düşük derinlikte tespit etmesi üretiliş özelliğidir ve normaldir. Golden King’i tek para ve küçük metaller için üretilmiş ve daha az derinliğe sahip detektörlerle kıyaslamak doğru olmaz. Eğer aradığınız tek para veya küçük metaller ise lütfen diğer modellerimizi inceleyiniz.

25. Cihaz açıldığında hiç bir görüntü yok. Ne yapmalıyım ?
Lütfen bataryanızı kontrol edip dolu olduğuna emin olunuz. Eğer bataryada bir problem olmadığına eminseniz lütfen bayinizle irtibata geçiniz.

26. Cihazımı ev ya da iş yerinde kullanabilirmiyim ?
Golden King çok derin bir dedektör olduğundan zeminde, duvar içlerinde veya tavanda bulunan metallerden ve çevredeki diğer metal eşyalardan etki alabilir. Dolayısıyla ev ya da iş yerinde kullanıma uygun değildir.

Golden Sense Sıkça Sorulan Sorular

1. Cihazımın zemin ayarını tutturamıyorum. Neden?
Şayet hassasiyeti düşürdüğünüz halde zeminden gelen gürültüleri gideremiyorsanız arama yaptığınız alan yoğun demir minareli içeriyordur. Bu gibi yerlerde zemin ayarını en ideal konuma (6-7) alıp demir kapalı modunu kullanınız. (Seri no'ları 502-3335'ten büyük cihazlar için geçerlidir)

2. Yalnızca altın aramak için ne yapmalıyım?
Zemin ayarını maksimuma getiriniz ve demir kapalı modunu seçiniz.

3. Bazı metallerde elcik üzerindeki ayrımı gösteren altın/değerli ve değersiz led'lerinin ikisi birden yanmakta. Neden?
Karışım veya çelik türü metallerde cihazınız iki LED'i birden yakabilir.

4. Islak plaj kumunda arama yapabilir miyim?
Evet yapabilirsiniz. Cihazınızın zemin ayarı seviyesini 6-7 konumuna getiriniz ve demir kapalı modunu seçiniz. Hassasiyet seviyesi maksimumda kalabilir.

5. Kuru plaj kumunda arama yapabilir miyim?
Evet yapabilirsiniz. Cihazınızı tüm metaller veya ayrım modunda açınız. Zemin ayarını 6-7 konumuna getiriniz. Cihaz gürültü almaya devam ederse hassasiyeti kademe kademe kısarak cihazı susturup arama yapabilirsiniz.

6. Bazen metal tespit ettiğimde led'ler yanmıyor. Neden?
Sınır derinlikteki metallerde sadece ses ile uyarı alırsınız. Sinyal güçlendikçe sesle birlikte LED'ler de yanmaya başlayacaktır.

7. Zemin ayarı maksimum seviyede arama yapabilir miyim?
Bu şekilde arama yapabilirsiniz fakat değerli olarak nitelendirdiğimiz bazı metallerde (gümüş, bronz, alüminyum, vb.) derinlik kaybı yaşayabilirsiniz.

8. Tespit ettiğim hedeflerin yüzeyde veya derinde olduğunu nasıl anlarım?
Derinlerdeki hedeflerde cihazın sesi ince ve kısa çıkacaktır. Hedef yüzeye yaklaştıkça ses seviyesi daha net ve uzun olacaktır.

9. Tespit ettiğim hedefin büyüklüğünü nasıl anlarım?
Arama başlığını hedefin üzerinden geçirdiğinizde kısa bir sinyal alıyorsanız tespit ettiğiniz hedef ya çok derinde ya da yüzeye yakın küçük bir hedeftir. Şayet arama başlığınız hedef üzerinde uzun bir sinyal alıyorsa tespit ettiğiniz hedef büyük bir hedeftir.

10. Hedef merkezleme işlemini nasıl yapmalıyım?
Bir hedef tespit ettiğinizde sinyal sesi aldığınız noktaya dört taraftan yaklaşıp ilk sinyal aldığınız noktaları tespit edin. Bu işlemin sonunda hedef merkezleme işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız. Kazı işlemi sırasında dilerseniz RS PINPOINTER cihazımızı kullanarak çok daha kısa sürede hedefe ulaşabilirsiniz.

11. Çok parazit aldığım durumlarda ne yapmalıyım?
Böyle bir durumda dilerseniz ses içinde sesli bir şekilde arama yapabilir, dilerseniz de hassasiyeti azar azar kısıp paraziti tamamen gidererek sessiz bir arama yapabilirsiniz.

12. Cihazımla zemin ayarını yapıp aramaya başladıktan bir süre sonra cihazım gürültü almaya başladı. Ne yapmalıyım?
Cihazınızla aramaya başladığınız yerdeki zemin etkisi ile gürültü almaya başladığınız yerdeki zemin etkileri farklıdır. Genelde değişen zeminlerden dolayı cihazlar gürültü alabilir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken zemin ayarını bulunduğunuz araziye göre yeniden yapmaktır. İhtiyaç duyduğunuzda ise hassasiyeti kademe kademe kısabilirsiniz.

13. Arama yaptığım arazide fazla sayıda mineralli taş bulunmakta. Ne yapmalıyım?
Bu tip arazilerde yapmanız gereken zemin ayarını arazide bulunan mineralli taşların birinin üzerinde yapmaktır. İhtiyaç duyduğunuzda hassasiyeti kademe kademe kısabilirsiniz.

Fors Tech Sıkça Sorulan Sorular

1. Zemin ayarı yapamıyorum. Neden?
Zemin ayarı yapamamanızın birkaç farklı nedeni olabilir. Bunlar sırasıyla:
A: Metal üzerinde olabilirsiniz. Yerinizi değiştirip tekrar deneyiniz.
B: Yoğun demir minerali içeren bir zemin üzerinde olabilirsiniz. Bu tür zeminler cihazın otomatik zemin ayarı değerlerinin dışındadır. Yalnız İletken Toprak (COG) modu bu tür zeminlerde otomatik zemin ayarı yapabilir. Cihazın modunu İletken Toprak (COG) moduna alıp deneyebilir veya manuel zemin ayarı yapabilirsiniz.
C: Metal etkisi veren yoğun mineralli bir zemin üzerinde olabilirsiniz. Böyle bir durumda, COG mod da dahil olmak üzere, manuel ya da otomatik zemin ayarı yapamıyorsanız aramanıza zemin ayarı yapmadan devam etmeniz gerekebilir. Cihazı kapatıp tekrar açarak Ayrım 3 (DI3) veya hassasiyet ayarını yaparak Ayrım 2 (DI2) moduna alınız, sesi kesecek kadar ID Elemeyi arttırıp aramaya devam ediniz.
D: Zemin yoğunluğu çok düşükse otomatik zemin ayarı çalışmayabilir. Bu durumda Genel Arama (GEN) modunda zemin etkisi hissedilebiliyorsa zemin ayarı manuel olarak yapılmalıdır. Hissedilmiyorsa 60 değerine alınıp çalışılabilir.

2. Yoğun mineralli taşların sıkça bulunduğu alanlarda ne yapmalıyım? Bu tür yerlerde Ayrım 2 (DI2) veya Ayrım 3 (DI3) modunu kullanmanız ve zemin ayarı yapmadan da cihaz kullanılsa bile zemin ayarı yapmanız önerilir. Arama başlığı bazı taşların üzerinden geçerken cihaz hatalı sinyaller verebilir. Eğer metal sinyaline benzer bir sinyal alırsanız sinyalin sürekliliğini kontrol edin. Eğer sürekli aynı yerde sinyal almıyorsanız veya arama başlığını yalnızca bir yönde salladığınızda sinyal alıyorsanız bu yoğun mineralli bir taş olabilir.

3. Almış olduğum sinyalin taş olup olmadığını nasıl anlarım?
Taşlar içinde bulundukları zemindeki toprağın ID’sine kıyasla yüksek veya düşük ID’li oluşlarına göre sırasıyla pozitif taş veya negatif taş olarak bilinirler. Pozitif taşlar aynen metal gibi davranırlar ve metal sesi verirler. Genel Arama (GEN) modunda arama başlığı üzerlerinden geçerken kısa ''zip zip'' şeklinde ses çıkarırlar. Eğer sinyal yeterince güçlüyse cihaz bu taşlara ID de verebilir. Fakat verdiği ID 0-10 aralığında düşük bir ID olacaktır. Pozitif taşlar ayrımlı modlarda da tipik metal sesi verirler fakat bu modlarda ID Eleme aktif olduğundan dolayı genelde kullanıcılar bu sesleri duymazlar. Negatif taşlar ise Genel Arama (GEN) modunda arama başlığı üzerlerinden geçerken daha uzun ve yayvan ''boing'' şeklinde ses verirler. Sinyal güçlü de olsa cihaz bu taşlara ID vermez ya da nadiren 95-99 arasında bir ID verir. Ayrımlı modlarda ise negatif taşlar ses vermezler (ender hata sinyali durumları hariç).

4. Cihazım Genel Arama (GEN) modunda çok gürültü alıyor. Neden?
Cihazınızın gürültü almasının farklı nedenleri olabilir: Zemin ayarı yapmadıysanız cihazınız arama esnasında zeminden gürültü alabilir. Böyle bir durumda zemin ayarı yapıp tekrar gürültü alıp almadığınız kontrol edebilirsiniz. Gürültünün zeminden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamanın diğer bir yöntemi ise gürültü aldığınızda cihazı havaya kaldırarak gürültünün kesilip kesilmediğini kontrol etmektir. Eğer cihaz gürültü almayı keserse zeminden kaynaklanıyor demektir. Eğer gürültü devam ediyorsa aşağıda belirtilen nedenlere bağlı olabilir.
Yüksek ayarlanmış hassasiyet ve eşik ayarı: Hassasiyet ve eşik ayarları aynı anda yükseltmek gürültü almanıza neden olabilir. Bu nedenle öncelikle hassasiyet ayarını cihazdan patlamalı sesler alıncaya kadar açınız. Daha sonra eşik ayarını arka plan sesinin içinde küçük hedef seslerini duyacak kadar yükseltiniz. Unutmayın ki yüksek ayarlanmış eşik ayarı ufak metalleri kaçırmanıza neden olur. Çevredeki elektromanyetik sinyaller: Hassasiyet ayarını gürültü almadığınız seviyeye kadar kısınız.
Yakınlarda cihazın frekansına yakın bir frekansta başka bir dedektörün veya cihazın çalışması: Etkilenmediğiniz bir mesafede uzaklaşarak arama yapabilir veya gerek duyulursa cihazın frekansınızı değiştirebilirsiniz.

5. Cihazım Ayrım 2 (DI2) modunda çok gürültü alıyor. Neden?
Zeminden gelen gürültü, yoğun mineralli taşlar veya yüksek ayarlanmış hassasiyet ayarı buna neden olabilir. Ayrım2 (DI2) modu yoğun mineralli zeminler ve mineralli taşların sıkça bulunduğu araziler için tasarlanmış bir moddur.Ayrım 2 (DI2) modunun doğru çalışması için zemin ayarı yapmak gerekmektedir. Zira zemin ayarı 90'nın üzerinde bir değerde iken cihaz mineralli taşlardan veya zeminden gürültü alabilir.
Ayrım2 (DI2) modunda yüksek ayarlanmış hassasiyet ayarı zeminden veya çevreden alınan gürültüleri daha sert ve güçlü bir sesle almanıza neden olur. Bu yüzden hassasiyet ayarı yaparken bunu dikkate almanız gerekir.

6. Arama yaptığım alanda çok fazla sayıda dedektör var. Ne yapmalıyım?
Fazla sayıda dedektörün birbirine yakın mesafede çalışması gürültüye neden olabilir. Böyle bir durumda cihazın frekansını değiştirmeniz gerekebilir. Frekans ayarı normalde aktif değildir ve menüde silik şekilde görünür. Aktif hale getirmek için pinpoint butonuna basılı tutarak yukarı/aşağı/+/- düğmelerinden herhangi birine basınız. Daha sonra menüden frekans seçeneğinin üzerine gelerek frekansı değiştirebilirsiniz.
ÖNEMLİ! Frekans değişimi performansı etkileyebilir. Bu yüzden zorunda kalmadığınız sürece frekansı değiştirmemeniz ve fabrika ayarında kullanmanız tavsiye edilir.

7. Sürekli demir sesi alıyorum Ne yapmalıyım?
Arama yaptığınız alan demir minerallerinin veya atık metallerin fazlaca bulunduğu bir alandır. Bu durumda ID Eleme değerini almış olduğunuz demirin hedef ID değerine ayarlayarak bu seslerden kurtulabilirsiniz.

8. ID Elemeyi demiri görmeyecek kadar kapattığımda derinlik kaybım olur mu?
Aynı anda demir ve değerli metal sesi veren karışım metallerde derinlik kaybı olacaktır.

9. Pinpoint modunda cihazın verdiği hedef derinliği doğru mu?
Derinlik okuma, birçok dedektörde de olduğu gibi, hedefin 1 TL olduğu varsayılarak ayarlanmıştır. Gerçek derinlik hedefin büyüklüğüne göre değişiklik gösterecektir. Örneğin 1 TL'den daha küçük bir hedef için daha fazla derinlik, daha büyük bir hedef için ise daha az derinlik gösterecektir. Pinpoint işlemi gerçekte derinlik tayini için değil, yer tayini içindir. Bu nedenle ekrandaki derinlik göstergesinin hedefe yaklaşma durumunun tespiti için kullanılması önerilir.

10. False yani hatalı sinyaller nedir ve sebepleri nelerdir?
Bazen dedektörler metal bir hedef olmadığı halde hedef sinyaline benzer sinyaller verebilir ve bunlara false (hatalı) sinyal adı verilir. Cihazın hatalı sinyal almasının farklı sebepleri olabilir. Bunlardan en bilinenleri toprak mineralleri veya yüksek mineralli taşlar, çevredeki elektromanyetik sinyaller, yakınlarda başka bir dedektörün çalışması, toprak altında paslanmış veya korozyona uğramış demir veya folyo, yüksek ayarlanmış hassasiyet veya eşik ayarıdır.
Hatalı sinyaller genelde sabit bir noktada yoğunlaşmaz ve süreklilikleri yoktur. Yüksek mineralizasyona bağlı hatalı sinyaller çoğunlukla demir oksitlerinden kaynaklanır. Bu tür zeminlerde ekranda verilen Manyetik Mineralizasyon seviyesi muhtemelen çok yüksek olacaktır. Sık sık zemin ayarı yapmak, Ayrım2 (DI2) modunu kullanmak ve hassasiyeti kısmak hatalı sinyalleri azaltacaktır.

11. Kulaklık kullanmadan arama yapabilir miyim? Kulaklık kullanımının önemi nedir?
Kulaklık dış gürültüleri (rüzgar, dalga, araç sesleri, vb.) büyük ölçüde azaltır. Dış gürültüleri mümkün ölçüde azaltmak ve sadece dedektörün sesini duymak hedef tespitini ve hedefin tam noktasını bulmayı daha kolay bir hale getirir. Özellikle çok küçük hedefleri tespit etmede kulaklık kullanımı önem taşır. Sesleri kulaklık ile daha net olarak duyduğunuzda hem küçük hedefleri daha kolay tespit edebilir hem de atık metalleri daha iyi ayırt edebilirsiniz. Bu da boşa kazı yapmamanıza yardımcı olur ve size zaman kazandırır. Ayrıca kulaklık kullanımı pil ömrünü de uzatır.

12. Cihazın hassasiyeti nasıl ayarlanır?
Cihazınızın hassasiyet ayarı fabrika tarafından en ideal şekilde ayarlanmış olarak size gelir. Hassasiyet ayarı birçok kullanıcı tarafından daha fazla derinlik alma düşüncesi ile genelde olması gerekenden yüksek ayarlanır. Oysa ideal hassasiyet ayarını etkileyen birçok çevresel faktör vardır. Yüksek zemin mineralizasyonu, çevredeki radyo istasyonları, güç hatları veya diğer elektromanyetik sinyaller gibi birçok etken doğru hassasiyet seviyesini etkiler. En ideal hassasiyet ayarı o anda gürültü almadığınız ve patlamaların olmadığı ayardır. Bu kimi zaman maksimum, kimi zaman da minimum seviyelerde olabilir.

13. Zemin Takibini (Ground Tracking) kullanırken nelere dikkat etmeliyim?
Öncelikle daha iyi bir performans için, Zemin Takibinin Genel Arama modunda kullanılması önerilir.Cihaz Genel Arama modunda zemin takip konumunda iken otomatik olarak sürekli zemin ayarını günceller. Küçük objeleri arıyorsanız zemin takibini kullanmak çok uygun değildir. Zira cihaz ufak metallerin verdiği sinyallere zemin ayarı yapmaya çalışabilir ve bu da derinlik kaybına neden olabilir.
Ayrıca çok sık yüksek mineralli taşların bulunduğu arazilerde zemin takibini kullanırsanız hem cihaz yüksek mineralli taşları susturamayabilir hem de daha derindeki ufak metalleri kaçırmanıza yol açabilir.
Zemin Takibi aktifken cihaz farklı bir zemin yapısıyla (örneğin mineralli bir taş) veya bir hedefle karşılaştığında öncelikle yüksek bir sinyal verebilir. Bu durumda cihazın ses verdiği yerin üzerinde birkaç kez arama başlığını sallayınız. Eğer ses aynı kalıyorsa ve cihaz ID veriyorsa hedef olma olasılığı yüksektir. Şayet birkaç kez salladıktan sonra ses çok zayıflıyor veya kayboluyorsa cihaz farklı zemin yapısına veya taşa sinyal vermiş demektir.
Hava testlerinde Zemin Takibinin kapalı olduğundan emin olunuz. Aksi taktirde cihaz hedefe zemin ayarı yapmaya çalışır ve derinlik düşer.

14. Cihazımı maksimum hassasiyette nasıl kullanabilirim?
Bu konu sürekli sorulan ve birçok kullanıcı tarafından doğru anlaşılmayan bir konudur. Hassasiyeti belirleyen ana etkenler zemin yapısı ve çevresel koşullardır. Koşulların uygun olduğu durumlarda cihazınızı maksimum hassasiyet ayarında yani maksimum derinlikte kullanabilirsiniz fakat burada anlamanız gereken derinliğin birçok faktöre bağlı olduğudur: Metalin büyüklüğü (ağırlığı değil, dedektör tarafından görülen yüzeyinin büyüklüğü), cinsi, zeminin iletkenliği ve mineralizasyon seviyesi, metalin ne kadar süredir toprak altında olduğu, şekli, hatta toprak altında duruş pozisyonu bile derinliği etkiler.

*Yüksek zemin mineralizasyonu derinliği önemli ölçüde etkiler. Zira zemin mineralleri çok değişkenlik gösterir. Bu değişkenliklerden etkilenmemek için sık olarak zemin ayarını yenilemeniz ya da hassasiyeti kısmanız gerekebilir.
*Topraktaki çeşitli kimyasallar toprak altındaki metallerin üzerinde zamanla paslanma etkisi yaratır. Bazı metaller bu etkiden diğer metallere göre daha fazla etkilenerek çabuk aşınırlar. Modern çinko paralar daha fazla etkilenirken gümüş, bakır daha zor, altın ise neredeyse hiç etkilenmez. Bu kimyasallar metali aşındırarak oksidasyona yani paslanmaya yol açar ve bu da metalin etrafındaki toprağa yayılır. Bu da toprağın daha iletken olmasına ve toprak altındaki metalin olduğunda daha büyük görünmesine yol açar. ''Halo Effect'' denilen bu etki sayesinde dedektörler metali daha derinden algılayabilirler.
*Gömülü bir metalin boyutu ne kadar büyükse dedektör tarafından o kadar daha kolay ve derinden algılanır. Örneğin bir metal kova bir paraya göre daha derinden ve kolay dedekte edilir.
*Toprak altındaki metallerin şekil ve duruş pozisyonları da derinlik üzerinde önemli faktörlerdir. Çünkü metaller dedektörün gönderdiği sinyalin belli bir kısmını yansıtan anten vazifesi görürler. Yatay pozisyondaki dairesel objeler daha iyi sonuçlar verirler.
Aynı şekilde düz objeler de kolay tespit edilirler. Buna karşılık çubuk şeklindeki objelerin tespiti ise daha zordur.

15. ID Eleme özelliği nasıl kullanılır?
ID arama başlığı bir hedef üzerinden geçerken metal detektörü tarafından üretilen 2 basamaklı, hedefi tanımlayıcı bir sayıdır. ID Eleme özelliği ise cihazın seçilen metallere uyarı sesi vermeden arama yapabilme yeteneğidir. ID Eleme değeri arttırıldıkça sırasıyla toprağın mineral etkisi, küçük atık metaller, açma kapakları, küçük çiviler, folyo, altın yüzük ve bazı paralar gibi kıymetli metaller de cihaz tarafından tespit edilmeyecektir. Bu nedenle ID Eleme özelliğini kullanmadan önce farklı hedeflerin verdiği ID'lere bakmakta yarar vardır. Yüksek ayarlanmış bir ID Eleme değeri ile birçok değerli metali görmeden arama yapacağınızı unutmamanız gerekir. ID Elemeyi 35'e ayarladığınızda cihaz toprak minerallerini, demiri ve atık metalleri tespit etmeden sadece karışım, değerli ve altın türü metalleri görerek arama yapacaktır.

16. Cihazımla ıslak plaj kumunda arama yapabilir miyim?
İletken Toprak (COG) modunu kullanarak ve otomatik zemin ayarı yaparak cihazınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz. COG modu FORS CoRe'un iletken zeminler (ıslak kumlu plaj, alkali topraklı zeminler vb.) için geliştirilmiş özel modudur. Modun özelliği demir ve bu gruptaki benzer hedeflere kapalı olması, toprak ayarının tüm zeminlerde rahat yapılabilmesidir.
Diğer bir yöntem ise DI2 veya DI3 modlarını kullanarak manuel zemin ayarı yapmak ve ID Eleme değerini demir sesi kesilinceye kadar arttırmaktır.

17. Kuru plaj kumunda cihazın hangi modları kullanılır?
Cihazınızın tüm modları kuru plaj kumunda kullanılabilir.

18. Cihaz suyun içine ne kadar girebilir?
Cihazın tüm arama başlıkları su geçirmezdir fakat sistem kutusu ve elcik kısmının suyla temas etmemesi gerekir. Elcik kısmına kadar olan kısım su içerisine girebilir.

19. Plajda arama yaparken nelere dikkat etmeliyim?
Islak plaj kumunda kazdığınız çukurların üzerinde arama başlığını salladığınızda metal etkisi alabilirsiniz, bu normaldir. Bu nedenle kazıp dışarı çıkarttığınız kumu kontrol etmeyi unutmayın.
Arama başlığı suya girip çıkma anlarında bazen hatalı sinyal verebilir. Dolayısıyla, arama başlığını suyun ya içinde ya da dışında tutmaya özen gösteriniz.
Özellikle ıslak plaj kumundaki tuz ve mineral oranı sıklıkla değişebilir. Bu nedenle uzun aramalarda zemin ayarını sürekli yenilemeniz cihazın performansını arttıracaktır.

20. Yeraltındaki döşeli borular gibi uzun metallerin tespitinde cihazın tepkisi ne olur?
Cihazın uzun metallere tepkisi iki şekilde olacaktır. Arama başlığı örneğin bir borunun eni üzerinden geçirilirse sinyal büyük metal sinyali gibi sürekli ve uzun olarak gelecektir. Şayet boyu üzerinden geçirilirse kesik kesik sinyal alınacaktır. Sinyal önce uzun gelecek, daha sonra kesilecek, sonra yine uzun şeklinde gelecektir. Bu şekilde aldığınız sinyaller size tespit edilen hedefin bir boru ya da uzun bir metal olduğunu ifade eder.

21. Duvar içlerindeki metalleri tespit etmek için cihazı hangi ayarlarda kullanmalıyım?
Cihazın arama modlarından herhangi birini seçerek hassasiyeti minimum seviyelere getiriniz ve pinpoint yaparak arama yapınız. Pinpoint modu hareketsiz bir mod olduğundan arama başlığını daha yavaş sallamalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken arama yapmaya başlamadan önce duvar üzerinde zemin ayarını dikkatli bir şekilde yapmak ve pinpoint moduna geçmektir.

22. Yüksek otların ve çalıların bulunduğu yerlerde cihazı nasıl kullanmalıyım?
Bu gibi yerlerde Ayrım 2 (DI2) modunu kullanabilirsiniz. Arama başlığını otların veya çalıların üzerinde tutarak daha yavaş şekilde sallayınız.

109 Deep Pro Sıkça Sorulan Sorular

1. Deep pro cihazım ile zemin ayarı tutturamıyorum. Zemin ayarımı 10.kademeye kadar getiriyorum hassasiyetimi de yarılara kadar kıstığım halde zemin ayarım tutmuyor. Neden?
Arama yapacağınız toprakta ki mineral seviyesinin özellikle demir mineral değerlerinin yüksek olmasından dolayı zemin ayarınız tutmamakta. Bunun için öncelikle zemin ayarınızı en ideal seviye olan 6-7 konumuna hassasiyetinizi ise maksimum seviyeye getiriniz. Demir sesi seviyesini minimuma getirip Arama 2 konumuna geçiniz. Bu ayarları yaptıktan sonra aramaya devam edebilirsiniz. Şayet arama esnasında demir türü metalleri tespit etmek isterseniz Arama 2 moduna geçtikten sonra demir sesini maksimum seviyeye alınız. Daha sonra sola doğru zeminden gelen demir sesinin kaybolduğu noktaya kadar kısınız.

2. Zemin ayarım 8. Kadamede tuttu, ne yapmalıyım?
Bu konumda arama yapılabilir, yalnızca şunu bilmek gerekir zemin ayarımız sağa doğru yaklaştıkça bazı değerli metallerde derinlik kaybı olacaktır. Eğer yapılan aramalarda değerli metal aranıyorsa (gümüş, bakır, bronz, prinç vb.) bu riski almamak için zemin ayarımızı ideal seviye olan 6-7 konumuna getirip hassasiyet seviyemizi kademe kademe düşürerek zemin etkilerini yok etmeliyiz. Altın ve demir türü metallerin aranmasında zemin ayarının sona yaklaşması derinlikte bir kayıp vermeyeceğinden bu durumlarda hassasiyet kısmak yerine zemin ayarını sona doğru yaklaştırabiliriz.

3. Arama esnasında çok fazla parazit alıyorum ne yapmalıyım?
Zemin ayarı ideal seviye olan 6-7 seviyelerinde ise ilk önce hassasiyeti kısarak paraziti yok etmeye çalışınız. Eğer çok fazla derinlik kaybı oluyorsa, üzerinde bulunduğunuz zemin aşırı minerallidir. Bu durumda Arama 2 moduna geçip paraziti yok edebilirsiniz.

4. Cihazımla arama yaparken değişik sesler gelmekte ama sinyal yada parazit sesi değil ne yapmalıyım?
Cihazın montajı esnasında şaftı (boruyu) tam sıkıştıramamış olabilirsiniz. Şaftı ve bağlantı noktalarını kontrol ediniz.

5. Çalıştığım arazinin demir minareli içerdiğini nasıl anlayabilirim ?
Öncelikli olarak cihazınızın zemin ayarı tutmayacaktır. Hassasiyet kademesini düşürdüğünüz halde bile cihazınız zeminden gürültü almaya devam edecektir. Bu durumda demir sesi düğmesini maksimuma alınız ve zeminden gelen gürültüleri dinleyiniz. Zeminden aldığınız gürültü demir sesi ile aynı geliyorsa çalışmakta olduğunuz alan demir mineralli bir alandır.